Az olyan cégek, mint az Amazon vagy az Alibaba olyannyira túlértékelt piaci árakon forognak, hogy az már rendkívül veszélyes buborékot eredményez – idézi a Bloomberg a Nordea Bank menedzserét, Robert Naesst. A legnagyobb skandináv bank szakértője egy interjúban úgy nyilatkozott, aggódik a legnépszerűbb részvények árazásai miatt. Főleg, hogy ezek a papírok csak egyre drágábbak lesznek.
Naess és társa egyébként több ezer vállalatot elemeztek, és
azokba fektetnek, melyek a legstabilabb profittal bírnak, viszont igyekeznek elkerülni a legdrágább papírokat.
Ez a stratégia 10 százalékos hozamot generált idén az általuk kezelt Global Stable Equity Fund nevű alapnak. Az elmúlt öt év során az alap átlagosan 12 százalékot hozott, lenyomva a versenytársak 75 százalékát.
A két menedzser alapvetően az „unalmas" részvényeket kedveli, szemben a globális óriásokkal, melyek a részvénypiaci rali élén járnak. Mindazonáltal ezek a sztárok ki vannak téve az ingadozásoknak is, amit az is bizonyít, hogy november végén a technológiai papírok belefutottak egy eladási hullámba, ami a valaha volt legrosszabb napot eredményezte a FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, a Google mögött álló Alphabet) részvényeknek.
Az elképesztő értékeltségeket mutatja, hogy az Amazon például 55 százalékot erősödött ebben az évben, miközben a piaci értékeltséget mérő ár/eredmény rátája a 275-ös szinten mozgott 2017-ben. Ezzel szemben az MSCI World Index értékeltsége átlagosan 18,2-es volt.
Naess szerint a most sztárolt papírok hosszú távon a piaci átlag alatti hozamot generálnak majd. Vagyis
meglátása szerint a következő 5-10 éves távlatban kifutnak a nagy menetelések.
Ezzel együtt viszont az alap nem zárja ki teljesen a nagyokat, mivel tart Apple és Alphabet részvényeket, melyek a menedzserek szerint „ésszerűen árazottak".
A jövő év azonban még elég kedvező lehet a fejlett részvénypiacnak, ahogy a vállalati profitok szépen alakulhatnak a várakozásokhoz képest. Ennek következtében Naess úgy látja, a következő 12 hónapban nagyjából 12 százalékos lehet a globális fejlett részvénypiac erősödése.