Minden megkezdett új év egyik fontos kérdése a munkavállalók és a diákok számára, hogy a munkaszüneti napok mikorra esnek. Bosszankodni lehet akkor, ha az ünnepek többsége épp hétvégére esik, de akkor sem felhőtlen az öröm, ha a hét közepén, azaz szerdán van egy munkaszüneti nap.
Azonban 2018 ebből a szempontból egy nagyon szerencsés év, hiszen sok hosszú hétvége várható, azonban a 3-5 napos pihenőknek is megvan az ára.
2018-ban összesen kilenc hosszú hétvége lesz,
ebből hat alkalommal kell ledolgozni egy áthelyezett pihenőnapot szombaton.
Mi a különbség a munkaszüneti nap és a pihenőnap között?
Ha egy ünnepnap keddre vagy csütörtökre esik, akkor a hétfőt/pénteket pihenőnapnak minősítik. Ezeket a pihenőnapokat az úgynevezett áthelyezett munkanapok, egy előre meghatározott szombaton kell ledolgozni.Ez rekordnak számít, hiszen minden munkaszüneti nap egybevonható egy hétvégével. Hasonlóan szerencsés év utoljára 2012-ben volt.
1. Az év rögtön egy munkaszüneti nappal indul, ugyanis január 1-je hétfőre esik. (3 napos hosszú hétvége)
2. A második munkaszüneti nap március 15. Mivel ez csütörtökre esik, ezért a péntek pihenőnap lesz. A március 16-i napot március 10-én kell ledolgozni. (4 napos hosszú hétvége)
3. Március 30-a nagypéntek, április 2-a húsvéthétfő. Ezek ünnepnapok, nem kell ledolgozni őket. (4 napos hosszú hétvége)
Érdekesség, hogy a márciusban megfelelően kivett
9 munkaszüneti nappal 25 napos szabadságra lehet menni,
ha valaki összekapcsolja a két ünnepet.
4. Május 1-je keddre esik, így április 30-án sem kell dolgozni. Az így kapott „ajándék" napot április 21-én kell ledolgozni. (4 napos hosszú hétvége)
5. Májusban a pünkösdhétfő is szünnap lesz, ezúttal 21-re esik. (4 napos hosszú hétvége)
6. A következő munkaszüneti napra viszonylag sokat kell várni, augusztus 20-a, az államalapítás ünnepe hétfőre esik. (3 napos hosszú hétvége)
7. Október 23-a keddre esik, emiatt október 22-én sem kell dolgozni. Az áthelyezett munkanap október 13-án lesz. (4 napos hosszú hétvége)
8. November 1-je mindenszentek napja csütörtökön van. Emiatt a péntek is pihenőnap, ami újabb négynapos hosszú hétvégét eredményez. Ledolgozni november 10-én kell. (4 napos hosszú hétvége)
9. December 25-26, karácsony. Ez a két nap keddre és szerdára esik, de értelemszerűen 24-én sem kell dolgozni. Ez a nap december 1-jén kerül pótlásra. (5 napos hosszú hétvége)
+1 Bár technikailag 2019. január elseje már nem 2018-hoz tartozik, de mivel keddre esik, így szilveszter is pihenőnap. Ezt december 15-én kell hivatalosan ledolgozni. (4 napos hosszú hétvége)
Fontos megjegyezni, hogy az esetek túlnyomó többségében a munkáltató mind a december 24-e, mind a december 31-e esetén él azon jogával, hogy ezeket szabadságként kezeli,
így a december 1-i és december 15-i, szombatra áthelyezett munkanap a munkavállalók többségét nem érinti.
Ez azt jelenti, hogy várhatóan december 21-én (pénteken) kell utoljára dolgozni, és január 2-án (szerdán) először.
Mivel a fentieket nehéz mind fejben tartani, ezért az átláthatóság kedvéért összeszedjük a legfontosabb dátumokat tematika szerint.
Mikor kell szombaton dolgozni?
A cikk 61/2017. (XI. 24.) HM utasítás a 2018. évi munkaszüneti napok körüli munkarendről alapján készült.