A vasérc idei átlagos tonnánkénti árfolyama 51,50 dollár lehet, ami 20 százalékkal maradna el a 2017-es árfolyamtól – írja a Reuters egy most kiadott ausztrál várakozás alapján. A beszakadást elsősorban a világpiaci kínálat erősödése, illetve a kínai acélszektor zsugorodása következtében fellépő keresletcsökkenés idézheti elő.
Egy ilyen folyamat viszont a világ legnagyobb bányavállalatainak is hatalmas pofont jelenthet. A BHP és a Vale például erősen támaszkodik a vasérc-eladásokra,
noha az eddigiekben már igyekeztek nagyobb figyelmet szentelni más nyersanyagoknak, például a réznek, az alumíniumnak, valamint a szénnek.
A brazil Vale ezzel együtt azt tervezi, hogy 7 százalékkal, 390 millió tonnára fokozza idén a vasérc-exportját, míg Ausztráliában a Rio Tinto és a BHP, kiegészülve a Fortescue Metals Grouppal, 170 millió tonnával növelnék a kapacitásukat a következő években.
A vasérc árfolyamcsökkenése – a nyersanyag tavaly 64,30 dolláros átlagárat produkált – azonban 2019-ben is kitarthat, amikor is
a hivatalos ausztrál prognózis szerint mindössze 49 dolláros lehet az átlagos árfolyam.
A jelenleg 75 dollár körül forgó vasérc árfolyamában az idei év elején várható némi volatilitás, ahogy a befektetők reagálni kezdenek a piaci bizonytalanságokra – figyelmeztettek az ausztrálok.
Ezzel párhuzamosan az ország hivatalos közlése szerint Ausztrália cseppfolyósított földgáz (LNG) exportja
76,5 millió tonnára bővülhet a 2019 júniusáig tartó időszakban,
szemben a 2017/18-as fiskális évre vonatkozó 63 milliós előrejelzéssel, illetve a tavalyi 52 millió tonnával.
Ennek eredményeként az ország LNG exportból származó jövedelme a 2016/17 és a 2018/19-es időszak között 14 milliárd dollárral növelheti a teljes exportjövedelmet. Ezzel szemben a vasérc várhatóan 10 milliárd dollárral csökkenti az összesített számot.