Az Egyesült Arab Emírségekben, Abu Dzabitól nem messze található nem csak az olajemirátus, hanem a Föld egyik legnagyobb víztartaléka. A gigantikus tárolót 2010-ben kezdték építeni, és most érte el maximális kapacitását – azaz most töltötték tele friss vízzel.
A világ legnagyobb, sótlanított vízkészletének ad teret a Liwa sivatagban épített gigantikus víztározó. Terve mintegy 15 évvel korábbra nyúlik vissza, kivitelezése 2010-ben kezdődött. 2015-ben már megkezdődött feltöltése tiszta, emberi felhasználásra is alkalmas vízzel.
Az Emírségek most bejelentette: a sivatagi tárolót teljesen megtöltötték vízzel.
Ez mintegy 26 milliárd liter, fogyasztásra alkalmas vizet jelent.
Ez a mennyiség elegendő 10 ezer darab olimpiai úszómedence feltöltéséhez.
Vagy, vészhelyzeti tartalékként,
elegendő az ország valamennyi lakója számára, 3 hónapon keresztül, fejenként 180 liter fogyasztással számolva.
Az édesvíz-készletek korlátozottan állnak csak rendelkezésre az országban, ahol évente átlagosan csak 10 centiméter eső hullik. Az évek alatt megtöltött tároló Abu Dzabitól nagyjából 200 kilométerre található. A város tengerpartján lévő üzemből, ahol a tengervíz sótalanítását végzik,
különleges rendszer pumpálja át egy vezetékrendszeren a fogyasztásra alkalmassá tett vizet.
A tároló megtöltésének bejelentésekor az ország illetékes tisztviselői azt jelezték: a sivatagban felhalmozott víztartalék fontos, de nem kizárólagos eleme az ország vízstratégiájának. Folyamatosan dolgoznak azokon az innovatív megoldásokon, melyek révén további tartalékok képezhetők a vízből.
A projekt teljes költségvetése 435 millió dollár, azaz több mint 115 milliárd forint volt.
Az országban remélik, hogy stratégiai víztartaléka globális viszonylatban is irányadó lesz a sivatagos régiók államai számára.