Szakmai szervezete már van az afganisztáni számviteli szakembereknek, de létszámuk a gazdaság szükségleteihez képest csekély, ráadásul az afgán törvényhozás indokolatlanul szigorú szabályokat hoz számukra – hívja fel a figyelmet a The Economist, erre az elsőre nem nyilvánvaló gazdasági problémára. Jól képzett szakemberek nélkül azonban nehéz lesz beindítani az amúgy is a világ legszegényebb országai közé tartozó Afganisztán gazdaságát.
A könyvelők száma hihetetlenül alacsony az ország fővárosában, Kabulban. A 4 milliós nagyvárosban 2009-ben kevesebb mint 20 képesített könyvelő volt. A szakemberek többsége nem az országban, hanem Dél-Ázsia más helyen, vagy annál is távolabb dolgozott.
Márpedig pénzügyi és számviteli szakemberek nélkül, nehéz visszaállítani a bankok és a potenciális pénzügyi befektetők bizalmát a vállalkozások iránt.
Afganisztánban hatalmas méreteket ölt a korrupció, és kisvállalati szinten elsősorban informális módokon oldják meg ügyleteiket az érdekeltek. Ahhoz, hogy a bankoknak is megjöjjön a kedvük a finanszírozáshoz, arra lenne szükség, hogy számviteli és könyvelési szakemberek világítsák át a befektetésre potenciálisan ajánlott vállalkozásokat.
Tavaly augusztusban a kihelyezett hitelállomány mértéke alig érte el a GDP 3 százalékát.
A pénzintézetek ragaszkodnának a formalizált ügyvitelhez és az átláthatósághoz.
Nagy szükség lenne tehát arra, hogy hiteles, szakmailag megalapozott információk alapján ajánlhassáktudhassák ügyfeleiknek az afgán vállalkozásokat, azok pedig feladjanak abból, hogy üzleti ügyeiket a szürke- vagy feketegazdaság világában intézik.
Nem csak a belső ügyek miatt lenne fontos Afganisztán számára az elegendő számú képzett számviteli szakember. A nemzetközi könyvelési standardok alkalmazása nélkül, nagyon nehéz külföldi befektetőket az országba csalogatni. A befektetői pénzekre pedig nagy szükség lenne a sok viszontagságot megélt államban.
A Világbank finanszírozza azt a kezdeményezést, amelynek keretében a könyvelők szakmai szervezete képzéseket szervez azért, hogy a szakemberek elsajátíthassák a nemzetközi standardokat.
Több mint ezer fő kezdte meg a képzést, a csoport harmada nő.
Ez különösen figyelemreméltó egy olyan országban, ahol a 15 évesnél idősebb nők nagyjából ötöde van jelen a munkaerőpiacon.
A program mellett, a Kabuli Egyetemen pedig BA-szintű könyvviteli képzés indult el, szintén világbanki támogatással, egy malajziai partnerintézmény közreműködésével.