Kicsinyített modell formájában már sikeresen kipróbálta fejlesztés alatti berendezését a spanyolországi Bilbaóban működő Arrecife Energy Systems. A cég olyan megoldások kidolgozásával foglalkozik, melyeket a tengeri hullámok energiájának hasznosításában alkalmazhatnak.
A vállalat eszköze a korallzátonyok természetes viselkedését szimulálja – számol be arról az NRGreport. A technikai megoldás lényegét több sorban elhelyezett, keresztáramú pengés turbinák adják.
Ezek úgy működnek, ahogyan a korallzátonyok, maximalizálva az elnyelt hullámok energiáját.
Az Európai Unió most 50 ezer euróval (nagyjából 16 millió forint) támogatja az eszköz további fejlesztését. Ez az összeg csak egy csekély hányada annak a
9,65 millió eurós finanszírozási keretnek, amelyet az uniós döntéshozók közel 200, innovatív vállalkozás között osztanak szét,
új technológiai megoldások kidolgozására.
A mintegy 3 milliárdos keretből főként megvalósíthatósági tanulmányokat támogatnak, és üzleti coachingot biztosítanak a cégeknek.
A spanyol cég tervei között szerepel, hogy még idén valamelyik európai tengerészeti központban, nagyobb méretben is megépíti és teszteli a berendezést, nyílt tengeri körülmények között. A vállalkozásnál bíznak abban, hogy sikeresen szerepelnek a későbbi pályázati fázisokban is.
Ha ez így lesz, akkor 500 ezer és 2,5 millió euró közötti további támogatásra számíthatnak.
Oscar Villanueva, a cég vezetője elmondta, véleménye szerint az elnyert uniós támogatás nem csak a technológiának szól. A szakértői döntés egyúttal jelzés is a potenciális befektetőknek arra, hogy érdemes komolyan fontolóra venni, hogy eszközeikkel beállnak a projekt fejlesztése mögé, a későbbi megtérülés reményében.
Ahogy az Origo is írt arról, a hullámenergiára épülő, az árapály jelenségét kihasználó energiatermelés technológiai megoldásai a drágábbak közé tartoznak. Ugyanakkor rendkívüli ígéretes fejlesztési lehetőségeket hordoznak magukban. A korallzátonyok működésének szimulálásával, a hatékonyság javításában lehet számítani jelentős előrelépésre.