A Kongói Köztársaság a szubszaharai régió harmadik legnagyobb olajtermelő állama. A kitermelést főként francia és olasz nagyvállalatok végzik. A kormány szerint jelentős előrelépést jelentene az államnak, ha OPEC-taggá válnának, az ötletet pedig - állításuk szerint - a szaúdi kormány külügyminiszteri szinten is támogatja.
Bár nem számít kivételes fejleménynek az, ha változás történik a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének, azaz az OPEC-nek a soraiban, de jelentőségét sem szabad alábecsülni. A szervezetet eredetileg azért hozták létre, hogy koordinálja a legnagyobb kőolaj-kitermelők tevékenységét.
A kartellszerű tömörülésből azonban később komoly, világpolitikai és világgazdasági súlyt nyert szerveződéssé alakult a szervezet.
Gazdasági és politikai fontosságát az arab-izraeli konfliktusok kiéleződése, az 1973-as olajembargó, és a leggazdagabb országok – USA, Nagy-Britannia, Norvégia – energiafüggősége adta. Utóbbiak saját kitermelésének felfuttatását az is elősegítette, hogy ezek az erős, globális viszonylatban is jelentős gazdaságok, megpróbálták legalább részben függetleníteni magukat az OPEC olajár-diktáló hatásától.
Az 1960 szeptemberében, Bagdadban, öt ország részvétel alapított tömörülés jelenleg 14 (plusz egy, jelenleg felfüggesztett státuszú) országot számlál. Irán, Irak, Kuvait, Szaúd-Arábia és Venezuela mellé később Katar, Indonézia, Líbia, az Egyesült Arab Emirátusok, Algéria, Nigéria, Ecuador, Gabon, Angola, majd tavaly Egyenlítői Guinea csatlakozott. Ecuador 1992 decemberében felfüggesztette tagságát, amit 2007-ben megújított. Indonézia 2009-től 2016-ig volt ebben a státuszban, majd 2016 végén újra kérte tagsága ideiglenes szüneteltetést. Gabon 1995-től 2016-ig állt parkolópályán OPEC-tagsága tekintetében.
Az OPEC-tagság elvi feltételrendszere önmagában kevés konkrétumot vár el a tagállamoktól.
Az Alapszabály számos vonatkozásban általános, tágan értelmezhető kritériumok teljesülését várja el a csatlakozóktól.
A dokumentum szerint bármely jelentős mennyiségű nyers kőolajat exportáló állam lehet tag, amennyiben érdekei hasonlóak a már tagországok érdekeivel.
A csatlakozást a teljes jogú tagok háromnegyedének kell jóváhagynia. A szervezeten belül három státuszt különítenek el, az alapító és a teljes jogú tagországok mellett vannak társult államok is.
Az OPEC jelentőségét talán az mutatja meg leginkább, hogy tagállamaik ülnek a Föld ismert olajkészletének nagyjából kétharmadán, a világtermelés körülbelül 40 százalékát adják, és az olajexport fele köthető ezekhez az államokhoz. Bár a szervezet névleg befolyást gyakorol arra, hogy a kitermelést a tagországai az előzetesen bejelentett kvótához igazítsák, így ügyelve a világgazdasági egyensúlyra, a gyakorlatban sokszor a kvótákat igazítják utólag a kitermeléshez. Annak pedig könyvtárnyi irodalma van, milyen globális gazdasági problémákat okozhat az olajárak hirtelen elszállása vagy beszakadása, megújuló energiák térnyerése ide vagy oda.
A szervezet – papírforma szerinti – szigorú kvótái azonban nehézséget jelenthetnek a középnyugat-afrikai ország számára, amelynek gazdasága lényegében csak az olajüzletre épül.
A csatlakozást az ország elnöke, Denis Sassou Nguesso szorgalmazza. Az elnök kabinetfőnöke a szándéknyilatkozat kapcsán azt mondta, az államfő szerint a csatlakozással a világ sorsára meghatározó befolyást gyakorló országok közé kerülhet a szerény gazdasági teljesítménnyel bíró ország.
Kongó olajkitettsége mind külső, mind belső oldalon jelentős. A GDP kétharmadát a fekete aranyhoz kapcsolódó bevételek adják, ezek a kormányzati kiadások 75 százalékát fedezik. Kongó exportteljesítményének 90 százaléka szintén a nyersanyaghoz köthető.
Kongó vezetése abban bízik, hogy az új, Moho Nord-i olajmező kitermelésével, az éves kibocsátás elérheti a 117 millió hordót. Ehhez a terület napi 100 ezer hordóval járulna hozzá, a kitermelés elvileg 2018-ban folyamatossá válhat.
Vélhetően ez a magyarázata annak, hogy az állam vezetése úgy döntött, most jelentkezik be az OPEC-nél.
2017-ben az ország, 225-250 ezer hordót termelt naponta. Az utolsó negyedévben 260 ezer hordóra növelte a mennyiséget. A nagyjából 5 millió lakosú ország 2016-ban 7,8 milliárd dollár GDP-t állított elő.
Mindazonáltal a kormánynak akkor sem lesz könnyű dolga, ha a kitermelést sikerül az OPEC meghatározta szintre fejlesztenie. Az elmúlt években a gazdaságot súlyosan megviselte az olajár zuhanása, a kormányzati bevételek 2015 óta csaknem harmadával csökkentek. Az ország GPD-hez viszonyított államadóssága közelít a 110 százalékhoz.
A kormány a tavalyi nagymértékű visszavágás után, az állami kiadások további, közel 9 százalékos mérséklésére tett ígéretet.
Egyes elemzők szerint ugyanakkor mindez kevés lehet a szélsőségesen olajra épülő gazdaság talpra állításához. Az OPEC-tagság esetleges megadása mellett is szüksége lenne arra, hogy a szegényebb államok sorába tartozó Kongó diverzifikálja gazdaságát és a fejlődés útjára léphessen.