Pawel Borys, a program felelőse a Bloombergnek nyilatkozva elmondta, hogy a kormány javaslata már a jövő év elején hatályba léphet. A kabinet arra is készül, hogy átdolgozza a nyugdíjpénztárak meglévő rendszerét, amely jelenleg 54 milliárd dollár értékű eszközt kezel.
Van hová fejlődni, hiszen a lengyel háztartások megtakarítási rátája Európában az egyik legalacsonyabb
az OECD adatai alapján. A negatív listát a görögök vezetik, ahol a jövedelem -19,3 százalékát takarítják meg az állampolgárok (azaz felélik a megtakarításokat), de a lengyelek, az angolok és a portugálok is sereghajtók, igaz, ők már csak mínusz 1-2 százalékkal. Ezzel szemben olyan országokban, mint Olaszország, Egyesült Államok, Csehország, Franciaország, a jövedelmükből 4-8 százalékot takarítanak meg az állampolgárok, míg
az élbolyban a svájciak és a svédek állnak 16-19 százalékkal, és jó a megtakarítási hajlandóság még a németeknél is, közel 10 százalékos.
Magyarország nem szerepel a Bloomberg által közölt listán.
A varsói kormány a héten körvonalazta a terveit, és nyilvános konzultációt indított. Pawel Borys szerint a javaslatokat több nemzetközi befektető pozitívan értékelte, összehasonlítva az Egyesült Államok vagy az Egyesült Királyság hasonló nyugdíjrendszerével.
A javaslat a következőket tartalmazza:
Két évvel ezelőtt a befektetők sokat foglalkoztak a varsói kormány nyugdíjterveivel, miszerint az alapok eszközeinek 75 százalékát az egyéni nyugdíjazási számlákra ruháznák át, a többit pedig az állami demográfiai tartalékalapnak adnák. Pawel Borys most megerősítette, hogy ennek a forgatókönyvnek a fő elemei változatlanok maradnak.
Magyarországon egyedül az Allianz nyújt vállalati nyugdíjat, amelyről a Portfólió cikke számol be.