Úgy tűnik, egyelőre még csak a tesztelik a briteket azzal kapcsolatban, hogyan fogadnák, ha kivezetnék a készpénzforgalom két legkisebb és a legnagyobb címletét. A brit vezetés az esetleges, ilyen irányú döntés okául a készpénzforgalom racionalizálását nevezte meg.
A briteknél egyre kisebb szerep jut a készpénznek. Míg 2006-ban az összes fizetésnek még 62 százalékát érmékkel és bankjegyekkel bonyolították, addig egy évtizeddel később már csak 40 százalékát. Az előrejelzések szerint, az arány 2026-ra 21 százalékra csökken.
Az 1 és 2 pennys érmék kivezetése azért lehetséges, mert a vonatkozó adatok szerint,
többségüket csupán egyetlen egy alkalommal használják fizetésre.
Ezt követően félreteszik azokat, és a nagyobb címleteket részesítik előnyben. Adódik a kérdés, miért kerülhet sor a címletlista másik végén álló 50 fontosra? A kormány szerint, ezzel a bankjeggyel az a baj, hogy
adóelkerülő magatartásra ösztönöz, és előszeretettel használják pénzmosásnál is.
A másik probléma, úgy látják, ezt a címletet sok állampolgár inkább otthon tartalékolja, ami technikailag is megnehezíti a hatékony készpénzforgalmi gazdálkodást.
Bár a különböző bankkártyás és elektronikus fizetési megoldások mind nagyobb arányban részesülnek a vásárlásokból,
egyelőre nincs szó arról, hogy az Egyesült Királyság készpénzmentes lenne.
Nagyjából 2,7 millió főre tehető azoknak a polgároknak a száma, akik csak készpénzhez férnek hozzá, és nem is áll rendelkezésükre más megoldás a vásárlásaikhoz.