Sokkal kevesebb autót látni a főváros útjain azóta, mióta a phenjani vezetés úgy döntött, megpróbálja visszafogni a lakosság üzemanyag-felhasználását. Autó és motor helyett a polgároknak ökrös szekerekre kell pattanniuk.
A Daily NK hírportálnak nyilatkozó források szerint, a fővárosban a súlyában mért üzemanyag ára egyre emelkedik. 1 kilogramm benzin ára 13-18 ezer won körül mozog, ami 14-19 dollárnak felel meg. Az ország más régióiban is ennyit kell már érte fizetni. A gázolaj valamivel olcsóbb, 7-8 ezer észak-koreai wonért lehet kapni.
Ez rendkívül nagymértékű áremelkedés 2017 márciusához képest, amikor 1 kilogramm benzin 8 ezer wonba került.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának egyik határozata korlátozza azt, hogy Észak-Koreába üzemanyag-szállítmányok érkezzenek. Ennek ellenére, vélhetően Kínából még mindig átcsorog valamennyi, igaz, jóval kevesebb, mint amennyire szükség lenne.
Az egyre kisebb tartalék felhasználásban pedig a vezetés – hagyományosan – előnyben részesíti a katonaságot, és ez alkalommal a gazdálkodókat is.
Ez utóbbi oka vélhetően az, hogy az amúgy is szűkös élelmiszerellátás minél kevésbé akadozzon.
A forrás szerint azonban a hatóságok be is gyűjtik a lakosságnál lévő, fel nem használt üzemanyagot, és a katonaság részére adják át.
Azzal egyidejűleg, hogy az üzemanyagot einstandolják, a hatóságok arra is felszólítják az embereket, hogy
közlekedésükhöz használjanak nem motorizált járműveket.
Így – a beszámolók szerint – Észak-Koreában megszaporodtak a szekerek és biciklik az utakon.
Az ökrös szekerek használatát néhány olyan felvétel is alátámasztja, amelyet a dél-koreai határhoz, illetve a demilitarizált zónához közeli területekről sikerült készíteni.
A források szerint azonban nem csak egyre kevesebb üzemanyaghoz lehet hozzáférni, egyre drágábban, más kapcsán is hiány mutatkozik. Állítólag már a rendőrség és az állambiztonsági szervek állományában lévők, valamint a kiemelt fontosságú termelőegységnek számító lőszergyárakban dolgozók élelmiszeradagját is felére csökkentette a kormányzat az elmúlt hetekben.