Tavaly több nagyértékű műkincsvásárlás is történt, ami meglátszik a globális forgalom nagyságán. A festmények piacán a rekord is megdőlt, Leonardo da Vinci Salvator Mundi (Világmegváltó) képét
450 millió dollárért (nagyjából 120 milliárd forintért) vette meg a szaúdi herceg.
A Bloomberg azt írja, hogy a műkincspiac most kezd magához térni, két év csökkenés után ismét növekedés volt a szektorban.
A 12 százalékos bővülés azt jelenti, hogy
2017-ben összesen 63,7 milliárd dollárt költöttek műkincsekre.
Bár az emelkedés bíztató, de az elmarad a 2014-es rekordtól, amikor 68,2 milliárd dollár értékű volt az összesített eladás.
A legnagyobb piacnak továbbra is az Egyesült Államok számít, az eladások 42 százaléka itt történt, második helyen Kína áll 21 százalékkal, míg az Egyesült Királyság 20 százalékot hasított ki a tortából.
A piac jelentős részét adták idén is a nyilvános aukciók, 28,5 milliárd dollárt tett ki ez a fajta kereskedelem, ami 27 százalékos bővülés 2016-hoz képest.
További érdekesség, hogy 2017-ben 52105 művész munkái kerültek kalapács alá,
de azoknak csak 2 ezreléke tudott olyan alkotást felmutatni, amelynek ára elérte a 10 millió dollárt.
A minimum 1 millió dollár értékű műkincsek tették ki az eladások értékének 64 százalékát, miközben ez csupán a tranzakciók 1 százaléka volt.
Ez azt jelenti, hogy a legdrágább 1 százalék viszi el a teljes pénzforgalom közel kétharmadát.
Az Economist szerint az aukciós házak is jó évet zártak, sőt az idei év jól indult, egy rejtélyes gyűjtő több Picassót is felvásárolt.
Idén sokat várnak a Rockefeller-gyűjteménytől, ahol elemzők dollárszázmilliós forgalmat jósolnak.