A központi bank korábbi vezetője és az előző elnök fiának esetleges érintettsége mellett, már egy szóvivő és a hadsereg vezérkari főnöke is gyanúba került a kolosszális összegű sikkasztás kapcsán Angolában. A botrány egyre nagyobb méreteket ölt, számol be arról az Africanews.
Angola a világ egyik legszegényebb állama, története sok viszontagsággal terhes, és még a közelmúltban is polgárháború dúlta. A gazdasági teljesítmény csak az utóbbi években kezdett értékelhető ütemben nőni. Ám – ahogy az Origo is megírta – az olyan, aranytojást tojó szektorok, mint például a távközlés, egyébként kétséges renoméjú politikai és gazdasági szereplők irányítása alatt állnak vagy álltak a közelmúltban.
Az országban jelenleg is magas az írástudatlanok aránya. Etnikai összetételét illetően az egyik legsokszínűbb állam, csak a bantu népekből 120 törzs él Angolában, mellettük koiszan csoportok, fehérek és sok kisebb közösség is megtalálható ott.
Az ország gazdasági teljesítményét a mezőgazdaság határozza meg.
Ugyanakkor a jövőbeni fejlődés alapja lehet a jelentős szénhidrogén-tartalék, valamint az értékes, jelenleg kiaknázatlan ásványkincs-készletek.
A szükséges beruházások megvalósítása persze vélhetően könnyebb lenne akkor, ha az országban maradna azokra pénz.
Ahogy a helyi média beszámol arról, az ország korábbi elnökének fia és a központi bank volt elnöke mellett, a hadsereg mostani vezérkari főnökét és a tavaly hatalomra került Népi Mozgalom Angola Felszabadításáért párt (MPLA) szóvivőjét is azzal gyanúsítják, vétkesek a leleplezett sikkasztásban.
Ennek során Angola központi bankjából 500 millió dollár, azaz mintegy
132 milliárd forint
érkezett egy londoni Credit Suisse számlára.
A tranzakció 2017 szeptemberében bonyolódott.
A választások augusztus utolsó napjaiban zajlottak.
A londoni illetékesek jelezték, hogy a kérdéses összeget befagyasztották, és az angolai hatóságok jelzése után, visszautalják az országba.
Az új elnök, Joao Lourenco, korábban már számos intézkedést tett azért, hogy eltávolítsa elődjének, dos Santosnak gyermekeit a gazdasági élet kulcspozícióiból, például nagyvállalatok éléről. Lourenco korábban ígéretett tett az országban komoly problémát jelentő korrupció felszámolására.