A műanyag szívószál és a fültisztító pálcika forgalmazásának betiltását tervezi a brit kormány. Ezzel az a célja az országnak, hogy a világ tengereit veszélyeztető műanyaghulladék mennyiségét csökkentse.
A statisztikai adatok szerint
évente 8,5 milliárd műanyag szívószálat és 13,2 milliárd föltisztítót dobnak ki Angliában.
A probléma kapcsán megszólalt Theresa May miniszterelnök, aki felszólította a Brit Nemzetközösség vezetőit, hogy kövessék Anglia példáját a probléma kezelésében - írja a The Times.
A műanyaghulladék világszerte az egyik legnagyobb környezeti probléma
- fogalmazott Theresa May kormányfő.
A probléma már régóta napirenden van az országban. Korábban már az Origo is megírta, hogy az országban óriási gondot jelentenek a nehezen újrahasznosítható kávéspoharak, de több termék is van, aminek nagyon problémás a feldolgozása.
Ezek azok, amelyek több anyagból készülnek egyszerre, és azokat szinte lehetetlen gördülékenyen szétválasztani egymástól. Jó példa erre a Pringles chips, amelynek csomagolásában egyszerre van karton, színes papír, fém talp és műanyag fedél is.
A szívószálat és a fülpiszlálót egy közelgő esemény kapcsán dobták be a britek a köztudatba, ugyanis a nemzetközösség vezetőinek konferenciája (CHOGM) most kezdődik Londonban.
Más termékeket is kipécéztek, ilyen például az apró, műanyag keverőpálcika is.
A rendezvényt hivatalosan II. Erzsébet királynő nyitja meg a Buckingham-palotában a nemzetközösséget alkotó 53 állam kormányfőinek és elnökeinek jelenlétében.
Theresa May a tanácskozás előtt hangsúlyozta, hogy Nagy-Britannia élen jár a világon a műanyaghulladék kezelésében.
Korábban hatvan brit zenei fesztivál határozta el, hogy nyári rendezvényeiről kitiltja a műanyag szívószálat.
A fesztiválok arra is ígéretet tettek, hogy 2021-re teljesen felszámolják az egyszer használatos műanyagokat.
Ellenséges terméknek számít a nejlonszatyor is, az Egyesült Királyság, Vanuatu, Új-Zéland, Sri Lanka és Ghána egy új egyezményben vállalta, hogy 2021-re visszaszorítja a műanyag zacskók használatát és betiltja a műanyag mikroszemcsés kozmetikumokat is.