Trencsán Erika, a BankRáció.hu szakértője az adatokat értékelve elmondta, hogy 2017-ben már a havi adatokból is egyértelműen látható volt, hogy összességében is jó éve lesz a lakáshitelezési piacnak. Kifejtette, hogy a felfutást több fontos tényező segíti. A válság utáni kedvezőtlen helyzetben elhalasztott lakásvásárlások, lakásfelújítások mellett az alacsony kamatkörnyezet, a lakáscélú állami támogatások, a háztartások nettó reálbérének emelkedése és közvetve a gazdasági fejlődés egyaránt kedvező hatással volt a lakáshitel-piacra - mondta a szakember.
A Bankráció.hu elemzése rámutat arra is, hogy a 2014-ben indult lakáspiaci élénkülés a lakáshitelpiacon is tetten érhető. A lakáspiacon ugyanis az adásvételek száma 2014-ben például 28 százalékkal nőtt, az engedélyezett lakáshiteleké pedig 32 százalékkal emelkedett, 2015-ben előbbieknél 18, utóbbiaknál 28 százalékos volt a növekedés. 2016-ban pedig 9 százalékkal több lakásadásvétel történt, ezzel párhuzamosan 19 százalékkal nőtt az engedélyezett lakáshitelek száma.
A lakás-adásvételek 2017-re vonatkozó egész éves hivatalos adata még nem jelent meg, az ingatlan.com becslése szerint 155 ezer tranzakció volt, ami 6 százalékos bővülés lenne.
Ehhez képest a jóváhagyott lakáshitelek száma 18 százalékkal nőtt.
A Bankráció.hu elemzése rámutat arra is, hogy a lakáshitelezésben látható növekedés miatt a bankok között egyre élesebb a verseny a hiteligénylőkért. Ebben a piaci helyzetben nagyon gyorsan változnak a különböző feltételek, ezért az igénylőknek hitelfelvétel előtt alaposan érdemes áttekinteniük a kínálatot, mert nagyon jelentős eltérések lehetnek.
A lakáshitelek kamatában és teljes hiteldíjmutatójában akár több százalékpontos eltérés is lehet, ami a teljes visszafizetendő összegben több millió forintos különbséget jelenthet. Trencsán Erika szerint
a hiteligénylők a biztonságra törekszenek, ez pedig abból látszik, hogy egyre keresettebbek a több évre vagy akár a futamidő végéig fix törlesztőrészletet garantáló lakáshitelek,
amelyek az esetleges jövőbeni kamatemelések és az ebből adódó törlesztőrészlet-emelkedés ellen védelmet nyújtanak.