Az EBIT és az EBITDA alapú értékelésen túl az összehasonlítás céljára alapvetően jól használhatók más társaságok, akár egy adott tőzsdei (nyilvános) társaság egyéb más pénzügyi mutatószámai, vagy tranzakciós szorzószámai is - írja Almási Levente, az RSM Hungary M&A, Cégértékelés, Vállalatfinanszírozás üzletágvezetője az Adó.hu-n.
Általában a tőzsdei cégek méretben is nagyobbak, nyereségben is erősebbek és operációs hatékonyságban is előbbre járhatnak, mint a velük versenyző privát magáncégek. A magánvállalkozások esetében ugyanakkor a publikus adatok korlátozottabbak, így a nagyközönség számára nem nyilvánosak a tranzakciós számok.
Az adatbázisok üzemeltetői a publikált pénzügyi számokból kalkulálják a tranzakciós szorzószámokat. De számos esetben a tényleges szorzószám korrigált, vagy normalizált pénzügyi számokon alapszik, amelyeket csak a tranzakcióban szereplő felek ismerhetnek.
Ugyanakkor a cégérték, melyhez viszonyítják a szorzószámokat a tranzakciós adatbázisokban, nem azonos a fizetendő vételárral, mivel a felek által megállapított cégértéket más tényező is befolyásol(hat)ja, például
További különbséget jelenthet, hogy a felvásárló stratégiai vagy pénzügyi befektető, hiszek ezekmotívációja teljesen eltérő, ami az árat is befolyásolja.
Almási Levente végül arra a megállapításra jut, hogy
az EBITDA alapú értékelést bizonyos esetekben érdemes körültekintően használni, pl. EBIT alapú értékelést preferálni. Ugyanakkor egyéb tényezők elemzése egységesebb és pontosabb értékelésre vezethet
pl. olyan iparágakban, ahol a tőkeigény miatt a beruházás egy komolyabb tétel, vagy olyan iparágakban, pl. IT, ahol bizonyos működési költségeket aktiválni is lehetne, amelyeket azonban az EBITDA értéke nem vesz figyelembe.