Már 34 globális vállalat csatlakozott a Cybersecurity Tech Accord (CTA) nevű kezdeményezéshez. A tömörülés tagjai nem csak a kibertámadások elleni összehangolt fellépést vállalják, hanem azt is, hogy ők maguk nem működnek közre ilyenek kivitelezésében akkor sem, ha arra a világ valamelyik kormánya, mégoly szépen is kéri őket.
A kezdeményezés egyik leglelkesebb, a tető alá hozásban is sokat magára vállaló Microsoft. Elnöke, Brad Smith úgy nyilatkozott, a kibertér harcmezővé változott, ahol újgenerációs fegyverekkel harcolnak a felek.
A 2017-es internetes támadások – elsősorban a pusztító WannaCry és NotPetya – vírusok ahhoz a felismeréshez vezették a világ meghatározó technológiai vállalatait, hogy
összehangolt fellépésre van szükség kibertérben megjelenő kártékony folyamatok és a hekkerek csapásai ellen.
A CTA-t a Microsoft-nál afféle digitális Genfi Egyezménynek tekintik. A vállalat szerint, olyan globális szabályok létrehozásával kellene védeni az állampolgárokat, akár az állami hekkeléstől is, mint amilyen módon 1949-es Genfi Egyezmény (illetve valójában több egyezmény) szabályokat ad fegyveres konfliktusok esetére a világ országainak.
A Microsoft mellett a most épp adatkezelési botrányában vergődő Facebook, a Cisco, az Oracle, a Nokia, az SAP, a Dell, valamint a Symantec, TrendMicro és más, komoly és meghatározónak tekintett vállalatok csatlakoztak a kezdeményezéshez. Oroszország, Kína, Irán vagy Észak-Korea vállalatai közül egy sem jelent meg a technológiai ligában.
Ám ennél is figyelemreméltóbb, hogy még az óriások egy része sem ért egyet mindenben. Míg az elitvállalatok egy része betömörült a szuperligába,
addig az Amazon, Apple, Twitter, sőt, a Google anyacége, az Alphabet is távol maradt attól.
Az első kommentárok megjegyzik: a kezdeményezés alapelve önmagában dicsérendő, de nagy kérdés, hogyan fogják ezt a CTA-tagok megvalósítani. Különösen úgy, hogy nem egyértelmű, a csatlakozás kapcsán valamelyik cég, változtatt-e saját adatkezelési politikáján. Egyesek arra is emlékeztettek, máig sem tisztázott megnyugtatóan, a Microsoft tudatosan vett-e rész korábban állami hátterű, támadó kibertámadásokban. A felvetést a redmondi cég most sem kívánta kommentálni.