Elsőre talán nem igazán logikus svájci frank elmúlt napokban tapasztalt gyengülése, mivel hagyományosan menedékeszközről van szó, vagyis a frank elvileg éppen akkor kellene hogy erősödjön, amikor élénkülnek a piaci kockázatok. Most azonban nem ez történt, és
az alpesi deviza 2015 januárja óta nem látott mélypontja gyengült az euróval szemben ezen a héten.
Ez pedig nem választható el attól, hogy az amerikai kormány a múlt hét végén bejelentette, szankciókat léptet életbe az orosz oligarchák ellen – írja a Bloomberg.
Mindeközben egy másik, hagyományosan menedékeszközként számon tartott deviza, a japán jen, emelkedésnek indult az euró ellenében. Vagyis nem a menedékeszközökben általában, hanem a frankban kell keresni a megfejtést a furcsa jelenségre.
A svájci frank mozgását jelenleg nagyrészt a tőkeáramlások határozzák meg, és
a szankciók kellemetlenül érintik azokat a svájci vállalatokat is, melyekbe az orosz milliárdosok befektettek
– mondta Manuel Oliveri, a Credit Agricole devizastratégája. Az egyik lehetséges megfejtés tehát az, hogy miközben Svájcban fontos tényező az orosz tőke beáramlása, az orosz milliárdosok nem igazán szeretnék az alpesi országban hagyni a vagyonukat. Ez a kombináció pedig összefügghet a frank mozgásával is.
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a svájci frank esésével párhuzamosan más svájci piacok és éles mozgásokat produkáltak.
A feldolgozóiparban működő Sulzer részvényei például esést mutattak szerdán, mielőtt csütörtökön 21 éve nem látott ütemben erősödtek.
A furcsa mozgás vélhetően nem elválasztható attól, hogy a cég közben jelezte, immáron nem érintik őket az amerikai szankciók, ugyanis az egyik érintett orosz milliárdos, Viktor Vekszelberg visszavágta az érdekeltségét a társaságban.
A kötvénypiacon a 2 éves lejáratú svájci állampapír hozama egy hónapja nem látott szintre emelkedett csütörtökön, miközben az azonos lejáratú német papír hozama például csökkent.
A szakértői vélemények alapján a frank mozgására az lehet a legjobb magyarázat, hogy
Svájc elég kicsi és nyitott gazdaság ahhoz, hogy bajba kerüljön, ha egyszer csak a nagy geopolitikai csatározások középpontjában találja magát
– most éppen az orosz oligarchák parkoltatott vagyonán keresztül.
Ráadásul Svájc még mindig erősen épít arra, hogy az országban tárolt tőke biztonságban és viszonylagos titokban van. Ha pedig ez alapvetően kerül veszélybe, akkor logikus, hogy a befektetők idegesek lesznek.
Végül a teljes képhez az is hozzátartozik, hogy
a svájci jegybank politikája már jó ideje megalapozza a frank gyengülését más menedékeszközök teljesítményéhez viszonyítva.
A központi bank ugyanis továbbra sem engedi el azt a kommunikációt, miszerint a svájci deviza „magasan értékelt". A jegybank szóvivője egyébként csütörtökön nem kommentálta a frank korábbi gyengülését.