A brexit biztosítási szerződések millióit sodorhatja veszélybe, de legalábbis nincs garancia azok érvényességére, arra, hogy a biztosítók valóban teljesítik abban foglalt vállalásaikat – számol be arról a Reuters. Azaz nem biztos, hogy fizetnek, ha beüt a baj.
A biztosítási szerződések körüli bizonytalanságot Valdis Dombrovskis, az Európai Unió pénzügyi stabilitásért felelős biztosa ismerte el, amikor az EU törvényhozói erre irányuló kérdést tettek fel neki. A biztos elismerte,
jelenleg nincs arra garancia, hogy a brexit után, a Nagy-Britanniában működő társaságokkal megkötött szerződésekre a biztosítók valóban végre fogják hajtani a kifizetéseket.
Egyelőre arról van előzetes megállapodás, hogy 2020-ig még az uniós szabályok szerint működik a bankszektor. Ám ezt is csak októberben ültetik be saját szabályozási környezetükbe a britek illetve az Unió. Addig maradnak a kérdőjelek.
A Bank of England közlése szerint összesen 48 millió darab, 82 milliárd fontnyi (azaz közel 29 ezer milliárd forint) díjú szerződésről van szó. Ezek mellé még nagyságrendekkel nagyobb, 26 ezer milliárd fontnyi díjú, úgynevezett származtatott szerződés kerül.
Dombrovskis azt mondta, az EU és a britek szorosan együttműködnek a megoldás kialakításában. Jelezte, az EU értékeli a brit ígéretet, miszerint
akár törvényt is hajlandók módosítani a biztosítási szerződésekkel kapcsolatos nyugalom érdekében, de úgy véli, sok múlik a társaságokon is.
A biztos jelezte, folyamatosan dolgoznak azon, hogy a pénzügyi intézmények és a pénzügyi szolgáltatások piaca, minél kevesebb áldozattal és nehézséggel jusson a jövő március után kezdődő új időszakba, amikor is a britek távoznak az Európai Unióból.