Ahogy a kínai vezetés igyekszik támogatni az adósságállományok leépítését, a teljes hitelnövekedési ütem éves alapon 10,5 százalékra lassult áprilisban, ami a legalacsonyabb szám 2005 óta. Mindeközben viszont a vállalati kötvények bedőlései és az ezzel járó csődök számának megugrása akár komolyabb piaci felfordulásokhoz is vezethet a következő hónapokban – idézi a Business Insider a Macquire Research elemzőjének véleményét.
A mintegy 20 ezer milliárd jüanos kínai vállalati kötvénypiacon tapasztalható újabb csődhullám már a befektetők figyelmét is felkeltette.
Ezt támasztja alá, hogy a kamatfelárak új csúcsokra emelkedtek az elmúlt két év során, és várhatóan még tovább fognak emelkedni júniusban is – tette hozzá Larry Hu.
Ezzel együtt a kötvénybedőlések fokozódtak a múlt hónapban, a nemfizetések pedig szintén emelkedtek az elmúlt év azonos időszakához képest. Ráadásul a kötvények bedőlési rátája bár alacsonyabb, mint például 2016-ban volt, ijesztő emelkedést mutat az állami szektor vállalatainak körében. A jegyzett cégek közel 4500 milliárd jüan értékű nemfizetést hoztak össze 2018 januárja és májusa között, ami Hu szerint „példátlanul magas" összegnek számít.
Mindeközben egyre nagyobb a félelem, hogy a hitelkockázatok hatásai átterjednek a kötvénypiacról a részvénypiacra is. A Beijing Orient Landscape & Environment nevű állami cégnek például vissza kellett fognia a kötvénykibocsátását a múlt hónapban a nem megfelelő kereslet miatt. A hírre pedig a vállalat részvényei 23 százalékot zuhantak, a papírral való kereskedést pedig föl kellett függeszteni.
Csak fokozza az aggodalmakat, hogy jövőre 1500 milliárd értékben futnak ki vállalati kötvények Kínában, és
egy potenciális „ördögi" hitelciklus csak még tovább ronthat a helyzeten
– figyelmeztetett Hu. Ez azt jelentené, hogy az alacsony hitelnövekedési ütem visszafogja a kockázati étvágyat, ami tovább csökkenti a hitelnövekedést.
Miközben pedig a hitelnövekedési ütem 2005 decembere óta nem látott alacsony szintre süllyedt áprilisban, a nettó kötvénykibocsátás negatívba fordult májusban, ahogy a vállalatok vagy visszafogták, vagy elkaszálták a kibocsátásaikat. Végső soron tehát a jelenleg folyó adósságleépítési kampány miatt beálló szűkülő likviditás komolyabb piaci turbulenciákat is okozhat a következő hónapokban – mondja az elemző.