A cseh központi bank a hitelfelvevők éves keresetének kilencszeresében határozza meg a felvehető jelzáloghitelek plafonját, mivel attól tart, hogy egy esetleges gazdasági visszaesés idején a túlságosan nagyra duzzadt hitelállomány destabilizálhatja a pénzügyi rendszert.
A hitelek folyósításánál eddig nem létezett felső korlát, a jegybanknál azonban már most gondolnak a rosszabb időkre.
„Ha nem is egyik napról a másikra, de egyszer rosszabbra fordulhatnak a dolgok, ha pedig a kamatok vagy a munkanélküliek száma emelkedésnek indul, a túlzott mértékben eladósodott háztartásoknak nehézségei támadhatnak a hitelek visszafizetésénél" – idézte a cseh nemzeti bank elnökének szavait a Reuters.
A hitelplafon korlátozása októbertől lép életbe, s piaci információk szerint hasonlót terveznek Szlovákiában is, ott nyolcszoros szorzóval.
A loan-to-income (LTI), vagyis a kereset nagyságához kötött hitelkeret a fejlett piacgazdaságokban már ismert modell, Csehországban azonban – mint ahogy Magyarországon sem – eddig nem alkalmazták.
Az elmúlt időszak gazdasági fellendülése, a rendkívül alacsony kamatlábak és a rekord alacsony munkanélküliség egytől-egyig felfelé nyomta az ingatlanárakat az országban. Különösképpen a fővárosban, Prágában, ahol az ingatlanárak az idei első negyedévben 8,1 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest a Deloitte lakásárindexe szerint. Országos szinten pedig 2014 óta 47 százalékkal lettek drágábbak az átlagos négyzetméterárak.