Az Európai Bizottság ugyan rekordbüntetést szabott ki, azonban közel sem a maximálisat, hiszen a törvények szerint a Google anyavállalata – az Alphabet – éves bevételének 10 százalékára is megbüntethették volna a céget.
A brüsszeli testület azt kifogásolta, hogy a Google az alkalmazásboltja, a Play Store engedélyezési feltételeként előírta a gyártók számára saját keresőjének és böngészőjének előzetes telepítését, valamint hogy kifizetéseket tett egyes nagyobb gyártók és mobilhálózat-üzemeltetők számára azzal a feltétellel, hogy eszközeikre előre kizárólag a cég keresőszolgáltatását installálják.
Az Európai Bizottság a büntetés mellett azt követelte a Google-től, hogy fejezze be a kizárólagos szerződéseken alapuló partneri megállapodásokat.
A Google közleményben reagált az ítéletre, és elmondták, hogy szerintük a határozat figyelmen kívül hagyta azt a tényt, hogy az androidos telefonok az iOS-telefonok versenytársai, jóllehet ezt a Bizottság saját piaci felmérésében részt vevő válaszadók 89 százaléka is megerősítette.
Kiemelték azt is, hogy az Európai Bizottság azt sem vette figyelembe, hogy milyen hatalmas választási lehetőséget kínál az Android annak a több ezer telefongyártónak és mobilhálózat-üzemeltetőnek, akik androidos készülékeket gyártanak és forgalmaznak.
A The Economist hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság elismerést érdemel azért, mert egyáltalán próbálja kordában tartani a legnagyobb techvállalatokat, de az eddigi intézkedéseik semmilyen hatással nem voltak a verseny erősítésére.
A Google szerintük nem fog leállni a kizárólagos szerződésekkel, a büntetésre pedig működési költségként tekintenek.
A Google azzal érvel, hogy csupán azért kényszerítik rá a gyártókra a cég saját alkalmazásainak telepítését, mert a felhasználókat így mindig ismerős applikációk fogadják, ezzel pedig javul a felhasználói élmény. Valójában a Google ezen intézkedései csak abban segítenek, hogy továbbra is növelni tudják a reklámokból származó bevételt, valamint piacvezetők maradjanak a keresők között.
Az Európai Bizottság régebben azért büntette meg a Google-t, mert a riválisaikat hátrébb sorolták a keresések között, saját termékeiket pedig előre. Ezt a tevékenységet máig nem fejezték be, sőt gyakorlatilag semmi nem változott ezen a területen, és ez várható az androidos telefonok esetében is.