Vételre ajánlja az MKB Bank a Budapesti Ingatlan Nyrt. részvényeit, egyéves céláruk 2207 forint – derült ki az elemzésükből, amit a portfolio.hu is közölt. A 16 százalékos felértékelődéssel kecsegtető ajánlás kitért a BIF-papírok alacsony likviditására, a célár meghatározásánál ezt is figyelembe vették. Sok év kihagyás után
a tavalyi adózott eredményből 94 forintos részvényenkénti osztalékot fizettek, ami 4,95 százalékos osztalékhozamnak felelt meg.
A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. (BIF) 24 éve van jelen a budapesti ingatlanpiacon, a vállalat ingatlanportfóliójában jelenleg 7 irodaház, egy apartman komplexum, 2 parkolóház, egy kastélyhotel és egyéb ingatlanok állnak. A közel 43 ezer négyzetméter kiadható területű, és 100 százalékban kiadott irodaházak jellemzően A- és B-kategóriába tartoznak, ezek kiadásából származik a BIF bevételeinek közel 90 százaléka.
A vállalat fontosabb ingatlanjai:
A vállalat bevételei a 2013-as 2,2 milliárd forintról évente átlagosan 14 százalékkal 2017-re 3,8 milliárd forintra emelkedtek, a bevételek nagy része ingatlan-bérbeadásból és ingatlanok értékesítéséből (Harsánylejtő) származik. Miközben az iroda bérletidíj-bevételek és a parkolóhelyek kiadásából származó bevételek érdemben nőttek az elmúlt években, addig az ingatlanértékesítésből származó bevétel még nagyobb mértékben gyarapodott ennek tudható be, hogy míg 2013-ban a bérletidíj-bevételek az összes bevételnek még 63 százalékát tették ki, addig tavaly már csak 33 százalékát.
A BIF 2017 októbere óta szabályozott ingatlanbefektetési előtársaságként (SZIE) működik, ami gyakorlatilag a szabályozott ingatlanbefektetési társaság (SZIT) előszobája, amint teljesíti a SZIT-té váláshoz szükséges kritériumokat, SZIT-ként működhet tovább,
várhatóan 2019. január 1-től szabályozott ingatlanbefektetési társaságként működik majd a BIF.
A kritériumok teljesítését az idei évben megoldja. Ehhez arra van szükség, hogy a vállalat közkézhányada a jelenleg 11,16 százalékról legalább 25 százalékra növekedjen. A BIF részvényeit 1998 februárjában vezették be a Budapesti Értéktőzsdére, jelenleg a BÉT Standard kategóriájába tartoznak a papírok. A vállalat piaci kapitalizációja jelenleg 49 milliárd forint.
Pozitívumként szerepel az elemzésben, hogy egyre kevésbé koncentrált az árbevételi mix a BIF-nél: az öt éve még a bevétel zömét hozó iroda-bérbeadás mellett (2013-ban 1,4 milliárd forint, tavaly pedig 1,26 milliárd forint volt) az ingatlanértékesítés is pörög: 2013-ban még marginális volt, az alaptevékenység árbevételének csupán 6, tavaly már 53 százaléka származott ebből. Sokat emelkedett a portfólióban lévő ingatlanok értéke is, az IFRS szerinti eredménykimutatásban ezt az egyéb működési bevételi soron tüntetik fel.
Az MKB szerint a BIF előtt sok lehetőség áll,
Az MKB elemzői több kockázatot is beazonosítottak a vállalattal kapcsolatban:
Az MKB azzal számol, hogy a BIF-nél a kiadható terület közel 70 ezer négyzetméterre emelkedik, az egy négyzetméterre jutó bérleti díj közel 17 euró, a kihasználtsági ráta pedig 93 százalék lehet. A kalkuláció eredményeként az egy részvényre jutó nettó eszközérték 2149 forint.
Az MKB diszkontált cash flow modellt is készített a BIF-re, ahol 7,5 százalékos súlyozott átlagos tőkeköltséggel, 0 százalékos társasági adóval (mivel a BIF SZIT-ként fog működni),
a következő években is jelentős ingatlanértékesítéssel és további hatékonyságjavulással számoltak az elemzők.
A modellből 2207 forintos célár adódott, ami 16 százalékkal magasabb, mint a jelenlegi árfolyam.
A bank elemzői tőzsdén jegyzett európai ingatlancégek árazási mutatóival is összevetették a BIF számait, az MKB véleménye szerint a BIF árazási mutatói nagyjából megfelelnek a hasonló európai cégek részvényeinek átlagos árazásának.