A kockázatitőke-iparág újra az erősödés jeleit mutatta az év első három hónapjában, a korábbi időszakokhoz hasonlóan a korai fázisú cégeket kereső befektetők dominálták a piacot. Eltérően a 2015–2016-os évektől, kivásárlásos magántőke-tranzakció nem volt január–március hónapban – jelentette a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA).
Az első negyedévben összesen 39 vállalkozás jutott 1,347 milliárd forint tőkéhez, ezek mindegyike tőkeemeléssel valósult meg kockázati tőkebefektetők által.
Összehasonlításképpen: a mélypont a tavalyi első negyedévi 710 millió forint volt, míg 2016 első negyedévében a befektetések összértéke (elsősorban az akkor még aktív Jeremie-alapok miatt) 3,850 milliárd forintot tett ki.
Érdekes tendencia figyelhető meg a befektetett tőke mértékében és a tökéhez jutott cégek számában:
2016-tól kezdve folyamatosan csökken az átlagosan befektetett összeg, ezzel szemben nő a megvalósult tranzakciók száma.
Ennek egyik fő oka a Hiventures megjelenése: az új állami befektetőt a nagyszámú, ám egyenként kis összegű, inkubációs (magvető fázis előtti) befektetések jellemzik.
Számokban kifejezve ez azt jelenti, hogy míg 2016 első negyedévében átlagosan 137 millió forintot fektettek be 28 cégbe, rá egy évre, 2017 első negyedévében átlagosan 79 milliót 9 vállalkozásba, addig idén az első negyedévben a 39 vállalkozás esetében az átlagos tranzakciós méret már csupán 35 millió forint volt. A 39 befektetés közül a többség, számszerűen 27 előzmény nélküli, úgynevezett első körös befektetés volt, ezek tették ki a vizsgált negyedévben elkönyvelt teljes befektetett összeg 87 százalékát.
2018 első negyedévében a legtöbb tőke két szektorba áramlott, az összes tőkebefektetés 45 százaléka a fogyasztói szolgáltatások, illetve a közlekedés szektorba irányult, összesen 606 millió forint értékben.
A legnagyobb befektetési értékű tranzakcióra ugyanakkor az élettudomány szektorban került sor egy 154 milliós befektetés keretében, amit két, egyenként 150 milliós befektetés követett a közlekedési iparágban.
Örvendetes hír, hogy ebben a három hónapban 12 kiszállás történt meg, ami növekedés az elmúlt évekhez képest. Összehasonlításképpen, tavaly egész évben 11 esetet regisztrált a HVCA. Az idei 12 kiszállás hat alaphoz köthető. Ezek közül 5 esetben a menedzsment általi kivásárlásra, 4 alkalommal zártkörű értékesítésre került sor. Két társaságot leírtak a befektetők, míg egy esetben ezektől eltérő formában valósult meg az alap kiszállása. Két esetben 2008-as befektetéseket értékesítettek, míg két cégnél 2016-os tranzakciók zárultak. Az eladott társaságokban a befektetők átlagosan 5,75 évig voltak tulajdonosok.