A The Silver Institute nevű, független washingtoni elemzőintézet friss előrejelzése szerint, a napelemek mellett az elektromos autók töltőrendszerei és egyes, az atomenergiához kapcsolódó megoldások is sokat igényelnek ebből a nemesfémből.
A környezetkímélő energiaforrásokhoz kapcsolódóan,
elsősorban a napelemek gyártása igényli az ezüstöt.
Mivel a fotovoltatikus rendszerek előállítása minden releváns iparági jelentés szerint évről évre olcsóbb lesz, elősegítve a technológia gyors ütemű terjedését, ezért arra lehet számítani, hogy a gyártók részéről megnő az ezüst iránti kereslet.
Az előzetes kalkulációk szerint,
a globális napelemgyártás 2030-ig 820 millió uncia ezüstöt használ fel az energiatermelő rendszerek előállításához.
Bár az uncia ezüst grammra váltásának felhasználási területenként kisebb eltérései vannak – például a gyógyászatban –, 1 unciát 30 grammnak megfeleltetve kiszámolható, hogy
mintegy 24,6 ezer tonna ezüstöt fognak felhasználni a napelemek gyártásához 2030-ig,
ha azok a várt ütemben terjednek.
A jelentés arra is felhívja a figyelmet, hogy egyre több ország jelenti be elköteleződését az elektromos illetve a hibrid járművekre való átállás mellett.
A közúti személy- és teherközlekedés kiszolgálása pedig egyre több elektromos töltőállomás telepítését és mobil töltőeszközök gyártását teszi szükségessé – ezek egy része egyébként szintén napenergiából megtermelt villamos energiára támaszkodik.
Az ezüstöt használják az atomreaktorokban is, a leggyakrabban az indiummal és a kadmiummal ötvözve.
Mivel ellenáll a korróziónak és nagy mechanikai szilárdságú, jól használható a hasadás sebességét szabályozó vezetőegységek kialakításában.
A várakozások szerint, az atomenergia 19 millió uncia, az elektromos alapú közlekedés fejlődése mintegy 725 millió uncia ezüstöt fog igényelni a vizsgált időszakban. Az évenkénti felhasznált mennyiséget az alábbi ábra mutatja:
Így 2030-ig, a zöld energiák globális hasznosítása
összesen 1,5 milliárd unciát meghaladó mennyiségű ezüstöt használ fel.
Az ezüst grammonkénti világpiaci ára, július első napjaiban, stabilan 140 forint fölött mozgott.