A Bill Gross alá tartozó Janus Henderson nevű alap eszközállományának több mint 40 százalékát elbukta egy év alatt, ami elsősorban egy jelentős tőkekivonási hullámnak tudható be a guru rossznak ítélt befektetései miatt – írja a MarketWatch.
A háttérben az látszik, hogy Gross alapkezelője (Janus Henderson Global Unconstrained Bond Fund) öt egymást követő hónapban szenvedett el tőkekivonást, és a legutóbbi adatok szerint június és július között 232 millió dollárt bukott a cég az eszközállományából. Ennek eredményeként a Morningstar adatai szerint
a teljes állomány 1249 milliárd dolláros volt július 31-én, szemben a januári 2217 milliárddal.
Ezzel az alapkezelő az év eleji eszközállományának nagyjából 44 százalékát veszítette el, ami 968 millió dollárnak felel meg.
Az igen kellemetlen széria mögött részben az áll, hogy a 74 éves Gross olyan befektetéseket eszközölt az amerikai és a német kötvénypiacon, amelyek nem bizonyultak sikeresnek.
A guru ugyanis arra fogadott, hogy az amerikai és a német 10 éves lejáratú állampapírok hozamai összeérnek, de ez nem vált valóra.
Összevetésképpen, közép-európai idő szerint szerda délelőtt az amerikai 10 éves papír hozama 2,833 százalékon, míg a németé 0,331 százalékon állt.
Az ügy végül odáig jutott, hogy a múlt héten a Janus Henderson vezérigazgatója, Richard Weil is megszólalt az ügyben. Weil egy interjúban egyszerűen csak annyit mondott:
Gross tévedett, mégpedig nagyon csúnyán.
Mindez pedig többekben felvetette a gyanút, hogy Gross csillaga lassan leáldozóban van. A kötvénypiaci legenda 2014-ben hagyta el a PIMCO-t és ment át a Janushoz, és az alapja 0,5 százalékos mínusz van éves alapon. Ez pedig elég gyenge teljesítmény, mivel több mint 2 százalékponttal marad el a benchmarknak számító indexalap teljesítményétől.
Ezzel együtt a Mark Hulbert, a MarketWatch elemzője úgy látja, nem biztos, hogy érdemes azonnal temetni Gross karrierjét. Még úgy is, hogy ha például megnézzük a guru korábbi teljesítményét, arra jutunk, hogy 1997 vége és 2014 szeptembere között Gross PIMCO-nál vezetett alapja (PIMCO Total Return Fund) évesítve 1,14 százalékponttal múlta felül a passzív indexalapot.
Azonban 2014 októbere és idén július vége között a Janusnál kezelt alapja már évesítve 2,1 százalékponttal elmaradt az indextől.
Hulbert végső soron nem veszi védelmébe Grosst, elemzésének következtetése mindössze az, hogy igen kockázatos a fenti adatok alapján egyszerűen kijelenteni, hogy a guru „elvesztette a fonalat", és már nem tudja kellően megítélni a piaci változásokat. Statisztikailag ugyanis túl sok az eseti és a változó tényező ahhoz, hogy a két teljesítmény összevetéséből egyértelmű eredményre jussunk. Ez persze nem jelenti azt, hogy Gross a jövőben sokkal jobban fog teljesíteni, de azt sem, hogy a „kötvénykirályt" világosan a múlt emberének kellene tekintetni.