Dr. Farkas András nyugdíjszakértő szerint az önkormányzatok nyugdíjas egyéni vállalkozóként, vállalkozási vagy megbízási szerződés keretében történő munkavégzés feltételeiről szabadon döntenek. Ez azt jelenti, hogy központi szabályozás híján a vállalkozóknak az egyes önkormányzatoknál (megyei önkormányzatnál) kell érdeklődnie a megállapodások lehetőségeiről és a szerződéskötés módjáról.
Ugyanakkor mint bármely, nyugdíj melletti egyéni vállalkozásról, úgy általánosságban erről is elmondható, hogy
a nyugdíjas egyéni vállalkozó havi 7320 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet, a jövedelme után pedig - a 15 százalékos személyi jövedelemadón túl - 10 százalék nyugdíjjárulékot.
Nem kell megfizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot arra az időtartamra, ha a nyugdíjas egyéni vállalkozó keresőképtelen, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermekgondozási segélyben részesül, fogvatartott, állat-egészségügyiszolgáltató tevékenysége szünetel, ügyvédi tevékenysége, közjegyzői vagy szabadalmi ügyvivői kamarai tagsága szünetel, egyéni vállalkozói tevékenysége szünetel, illetve foglalkoztatása a munkaviszonyában vagy egyidejűleg fennálló több munkaviszonyában együttesen eléri a heti 36 órát.
A nyugdíjas egyéni vállalkozó is választhatja a kisadózást.
A kata választása esetén havi 25 ezer forint tételes adót fizet, mellyel egyösszegben kiváltja a vállalkozói személyi jövedelemadót és vállalkozói osztalékalap utáni adót vagy átalányadót, a személyi jövedelemadót és az egészségügyi hozzájárulást.
Cikkünk alapjául a Hrportál.hu írása szolgált.