A teljesen elértéktelenedett régi bolívarból, illetve a pénz bankjegyeiből, élelmes helyi vállalkozók táskákat és más mindennapos használati tárgyakat készítenek, méghozzá manuálisan. Kiderült ugyanis, hogy a hiperinflációtól megtépázott, nemcsak értéküket, de hasznosságukat is elvesztő bankjegyek tartósságuk révén kiváló alapanyagul szolgálhatnak jó pár dolognak.
A leggyakoribb "kézműves termékek" a táskák.
Egy-egy darab elkészítéséhez akár több száz bankjegy is szükséges lehet, mégis, az "anyagérték" ilyenkor sem több, mint néhány cent, avagy néhány tíz forint.
Az utóbbi időben gyártott bankjegyek pedig még a nedvességnek is viszonylag jól ellenállnak, tartósságuk pedig alkalmassá teszi ilyen célú felhasználásukat.
Ezeket a termékeket főként a Kolumbiába menekülők vagy a két ország határára áttelepülők készítik. Egyikőjük elmondta, egy-egy darab eladásán 7-15 dollárt keres, ami a most uralkodó állapotok szerint, családjának két heti élelmezésére elegendő összeg.
A pénzből gyártott táskák készítéséről alább tekinthető meg egy rövid videó (angol nyelvű felirattal):
A 20-, 50- és 100 ezres címletű, lényegében értéktelen bolívarokból rengeteg van még a lakosságnál, a friss jelentések szerint ugyanis különösen a határ menti településekre még mindig nem érkezett meg a nemrégiben bevezetett új, szuverén bolívar.
Nem a táskák gyártása az egyetlen kreatív módja annak, ahogy a venezuelaiak értéktelen régi pénzüket hasznosítják. Egy Jose Leon nevű művész például egészen egyedi illusztrációkat talált ki a nemrégiben folyamatosan egyre nagyobb címletekben újranyomott bankjegyekre:
Sajátos tematikus elemekkel gazdagította a régi bolívar bankjegyeit:
A gazdasági elemzők megjegyzik, egyelőre nem látni azt a forgatókönyvet, aminek mentén Venezuela talpra állhatna a gazdasági összeomlásból. Egyelőre az IMF sem módosított előrejelzésén, a Nemzetközi Valutaalap az év végére 1 millió százalékos inflációval számol az ország esetében.