Vágólapra másolva!
Tengervízben lebomló műanyagot fejlesztettek ki a kutatók Kínában, remélve, hogy az új anyag segíthet megfékezni az óceánok műanyag-szennyezettségének egyre súlyosbodó problémáját.
Vágólapra másolva!

A Kínai Tudományos Akadémia fizikai és kémiai műszaki intézetének egyik munkatársa szerint az új kompozit anyag lebomlási ideje néhány naptól néhány száz napig terjedhet, a hátramaradó apró molekulák pedig nem szennyezik a környezetet.

Egyre nőnek a szemétszigetek

A kutatók becslései szerint jelenleg nagyjából 4,8-12,7 millió tonna műanyag szemét kerül évente a világ tengereibe, ami a 60-80 százalékát teszi ki az óceánokba jutó szilárd hulladékmennyiség egészének.

Műanyag szemét egy tengerparton Forrás: AFP/James Hardy

Az emberi tevékenység és az óceáni áramlatok nyomán a hulladékok többsége a Csendes-óceán északi és déli, az Atlanti-óceán északi és déli, valamint az Indiai-óceán középső részén halmozódik fel.

A szakemberek szerint,

a Kalifornia és Hawaii közötti óceánterületen elterülő „szemétsziget” immár 3,5 millió négyzetkilométeres lehet, és évente 80 ezer négyzetkilométerrel nő a területe.

A Világgazdasági Fórum pedig arra figyelmeztet, hogy az óceánokban lévő műanyagszemét súlya 2050-re meghaladhatja a teljes tengeri halállomány súlyát.

Ha már vízbe kerül, legalább magától bomoljon le

Vang szerint a műanyagok minden típusa megtalálható a tengerekben, és lebegjenek akár a vízfelszínen, vagy süllyedjenek a tengerfenékre, évtizedekbe vagy évszázadokba telhet, mire lebomlanak.

A kínai kutatók szerint, a tengerek szennyezését nem lehet megállítani, ezért a műanyagoknak lebomlóaknak kell lenniük Forrás: Shutterstock

A napfény, az óceáni áramlatok és a különböző tengeri organizmusok öt milliméternél kisebb részecskékké – mikroműanyagokká – alakítják a műanyag szemetet, ami komoly fenyegetést jelent a tengeri élővilágra.

– mondta Vang, hozzátéve, hogy a tengerekből nem lehet úgy begyűjteni és feldolgozni a szétszóródott hulladékot, mint a szárazföldön.

A legészszerűbb megoldás, hogy hagyjuk az anyagokat maguktól lebomlani és eltűnni

– tette hozzá a szakember.

A most kifejlesztett új műanyagot a természetben előforduló mikrobák szén-dioxiddá és vízzé bontják le. Az intézet eddig négy kínai vállalkozásnak engedélyezte az általa kifejlesztett technológia alkalmazását.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!