Egy reprezentatív felmérés szerint a magyar fiatalok közel harmada (28 százalék) az ifjúság legégetőbb problémájának az anyagi nehézségeket és a szegénységet tartja. A Magyar Ifjúság Kutatásban megkérdezett 8 ezer fiatal a pénztelenséggel és az alacsony keresetekkel volt a legelégedetlenebb.
A fiatalok nem túl optimisták személyes életterveik megvalósításának esélyeivel, és a jövőbeli kilátásaikkal kapcsolatban sem.
Mindössze minden ötödik megkérdezett elégedett egyértelműen az életkörülményeivel, valamint a jövő kínálta lehetőségekkel.
Figyelemre méltó adat az is, hogy a jobb megélhetés érdekében a fiatalok 69 százaléka választaná a kivándorlást.
A gazdasági lehetőségek javítását, vagy a társadalmi jólétet nem lehet egy csapásra megteremteni.
Mivel a gyerekek az önálló életkezdésnél jószerével csak a szülőkre támaszkodhatnak, elsősorban az ő feladatuk, hogy minél előbb elkezdjenek megtakarítani gyermekeik számára. Ez, persze a lehetőségek függvénye is.
„A fiatal és a felnőtt korosztályok között ma leginkább az húzza meg a határt, hogy az illető anyagilag független-e, például önálló lakásban él-e, mint az, hogy hány éves. Éppen ezért fontos lenne, hogy a szülők már kisgyermekkortól, tudatosan tegyenek félre a gyerekek önálló életkezdésének megkönnyítésére" – nyilatkozta az adatok kapcsán Nyitrai Győző, az OTP Bank Megtakarítási Szolgáltatások Főosztályának igazgatója.
Sokan látják a felelősségüket, de viszonylag kevesen tesznek érte.
A megkérdezettek alig hat százaléka jelölte meg takarékoskodási célként, hogy gyermekei, vagy unokái támogatására félretegyen – ez már az OTP Bank 2017-es Öngondoskodási Indexének eredményeiből derült ki.