Az MNB intézkedése nyomán - tájékoztat arról a jegybank a honlapján - a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy 2018. november 1-től már csak az idén márciusban megjelent, megújított 1000 forintos bankjegyekkel lehet fizetni.
Ahogy az Origo korábban megírta, az MNB idén márciusban hozta forgalomba a megújított ezrest. Ez a címlet a jegybank forintmegújítási programjának legfrissebb eleme.
Korábban már a 2000, 5000, 10 000 és 20 000 forintos bankjegyek is megújultak.
Érdekesség, hogy az 1000 forintos bankjegy 2009-ben már átesett egy ráncfelvarráson,
akkor többek között a hologramfóliát cserélték modernebbre.
Az új ezerforintos bemutatásával megkezdődött a régi ezerforintosok bevonása. A készpénzforgalomban lévő régi bankjegyek nagyját már a nyár végére újra cserélték.
Október 31-e az utolsó nap, amikor készpénzes vásárlásnál a régi 1000 forintos használható fizetőeszközként.
Ez azt jelenti, hogy 2018. november 1-től már csak a 2017 után kibocsátott bankjegyekkel lehet vásárolni.
Az MNB jelzi, hogy aggodalomra annak sincs oka, akinél esetleg marad a régi 1000 forintosból.
Az október 31-ig be nem váltott, régi bankjegyek sem veszítik el értéküket a bevonási határnapot követően.
A kivont 1000 forintosokat november 1-től két módon lehet azonos címletű, törvényes fizetőeszközre cserélni:
A jegybank azt is jelzi, hogy a beváltás minden esetben díjmentes.
Azaz egyetlen bankfiókban vagy postahivatalban sem lehet azért semmilyen jogcímen költséget felszámítani.
Az MNB 2014-ben indította programját a forgalomban lévő bankjegyek cseréjére.
A bankjegysorozat utolsó elemeként az 500 forintos címlet újul meg.
Először a kibocsátási rendelet kihirdetésével, 2018. július 4-től vált törvényes fizetőeszközzé a megújított 500 forintos bankjegy.
Majd ezt követően megkezdődött a készpénzforgalom kiemelt szereplőinek felkészítése az új 500 forintosok forgalomba kerülésére.
A következő hónapok legfontosabb feladata lesz a bankjegyelfogadó és feldolgozó gépek, automaták alkalmassá tétele az új bankjegy kezelésére.
Az MNB ennek jegyében hívja fel minden parkoló-, menetjegy-, ital- és áruautomata-üzemeltető figyelmét, hogy berendezéseik felkészítését mielőbb kezdjék meg annak érdekében, hogy az emberek az új 500 forintos bankjegyekkel is zökkenőmentesen használhassák majd az automatákat.
A felkészülési időszak lezárása után, a kibocsátás második lépéseként,
2019. február 1-től fizethetünk majd a megújított 500 forintos címlettel.
A jelenlegi 500 forintos bankjegyeket 2019. október 31-ig használhatjuk vásárlásainknál, ezt követően az MNB bevonja azokat.
A jegybank célja - írja az MNB a honlapján -, hogy "a kibocsátási program lezárultát követően – várhatóan 2019-től – már csak a „Megújul a forint" bankjegysorozat címletei maradjanak törvényes fizetőeszközként a készpénzforgalomban, így a régi, 1997-től kibocsátott bankjegyek fokozatosan bevonásra kerülnek.
A bankjegyek bevonása csak azt jelenti, hogy az adott bankjegycímlet elfogadása a készpénzforgalomban való fizetések során nem kötelező. A bevonás nem jár automatikus értékvesztéssel, mivel a bevonási határnapot követően a hitelintézetek és a posta három éven keresztül, területi korlátozás nélkül és díjmenetesen váltja át a bevont bankjegyeket törvényes fizetőeszközre. A bevont fizetőeszközök a jegybankban a bevonási határnaptól számított 20 éven keresztül – szintén korlátozások nélkül – átválthatók."
A megújított 20 000 forintos bankjegyet az MNB 2015 szeptemberében mutatta be.