A befektetők lendületesen építették le a feltörekvő piaci kitettségeiket az elmúlt hónapokban, ahogy a térség több vezető országa is – például Argentína vagy Törökország – komoly pénzügyi problémákkal küszködött. Ehhez jöttek még az erős amerikai dollárral és az emelkedő olajárral kapcsolatos aggodalmak, melyek szintén negatív hatást gyakoroltak a feltörekvő piacokra. Az erős dollár miatt a devizaadósság okoz fejfájást, míg a korábban magas olajár azért jelentett problémát, mert a feltörekvők jelentős része nettó energiaimportőr – írja a CNBC.
Mindezek eredményeként az MSCI Emerging Markets Index, amely magas és alacsony kapitalizációjú részvényeket követ 24 feltörekvő piacon, nagyjából 16 százalékot gyengült az idei évben. A legendás feltörekvő piaci guru, Mark Mobius azonban úgy látja,
ez az eladási hullám vételi lehetőségeket teremtett.
A Mobius Capital Partners társalapítója szerint a feltörekvő részvények olyan olcsók lettek, hogy most érdemes lehet beszállni.
Az egyes piacok tekintetében Mobius hangsúlyozta, hogy eddig a latin-amerikai országok – különösen Brazília – vezette a talpra állást az eszközosztályban.
Ázsia felpattanása némi késést mutatott, azonban a régió még így is biztosít kedvező lehetőségeket.
A guru számára különösen a kínai kis és közepes kapitalizációjú papírok izgalmasak, azonban Mobius konkrét neveket nem említett a CNBC-nek adott interjújában.
Ezzel együtt a befektető különösen kedveli Indiát – ahol a növekedési ráta már meghaladta a kínait –, illetve Délkelet-Ázsia egészét. Mobius cége éppen ezért el is kezdett szétnézni például Indonéziában, Thaiföldön, valamint Malajziában is, melyek szintén igen izgalmas területeknek számítanak manapság.
Az egyes szektorok kapcsán Mobius alapvetően olyan vállalatokkal foglalkozik, amelyek hagyományos iparágakban (például kereskedelemben) utaznak, és olyan technológiákat használnak, melyek javítják a termelékenységüket. Emellett a guru
kifejezetten preferálja az erős mérlegekkel rendelkező társaságokat, melyek alacsony adósságállomány mellett a készpénztartalékaikat egyszerre költik beruházásokra és terjeszkedésekre, valamint osztalékot is fizetnek a részvényeseiknek.
Az osztalékfizetés különösen fontos, mivel arra utal, hogy a cégnek egyrészt van készpénze, másrészt gondol a befektetőkre is.
Korábban számos befektető – beleértve Mobiust is – azzal számolt, hogy az olajár az idei év végére elérheti a 100 dolláros szintet, ami kifejezetten rossz hír lenne a feltörekvő piacok számára. Mára azonban igen távol kerültünk ettől a határtól,
de ez még nem jelenti azt, hogy az olaj hosszabb távon ne tudná megütni a térséget
– figyelmeztetett Mobius. A jó hír viszont az, hogy mire az olaj hordónkénti ára felkúszik 100 dollárig, a feltörekvő piaci devizák elég stabilan talpra tudnak állni az amerikai dollár ellenében, következésképpen a drágulás már nem fogja annyira negatívan érinteni a gazdaságok pénzügyi helyzetét.
Egy másik komoly kockázati tényező lenne, ha a világ két legnagyobb gazdasága (az USA és Kína) közti kereskedelmi konfliktus erősen eldurvulna, mindazonáltal Mobius szerint ennek jelenleg igen csekély az esélye. Egy ilyen forgatókönyv igen rosszul érintené Délkelet-Ázsiát, de a guru határozottan úgy látja, egyelőre ez nem fog bekövetkezni.