A vállalat elemzés szerint Magyarország a válság vége óta elsősorban a foglalkoztatottság javításával ért el átlagosan évi 3,2 százalékos gazdasági növekedést. A tanulmány szerint a munkaerőpiac bővülése kifulladhat, mivel a foglalkoztatottsági ráta elérte a nagy európai gazdaságokét.
A McKinsey rámutat, hogy a termelékenység és a tartós gazdasági fejlődés érdekében Magyarország számára prioritás a gazdaság digitalizációjának felgyorsítása.
A digitális gazdaság 2025-ig akár 9 milliárd euróval is "megdobhatja" a magyar GDP-t, amennyiben képesek leszünk kihasználni a digitalizációban rejlő lehetőségeket.
Magyarországon 2012 és 2016 között évente 4,1 százalékkal nőtt a digitális gazdaság, míg a nem-digitális ág évi 2,2 százalékkal. Más szektorokban elmarad a többi kelet-közép-európai országtól, például a feldolgozóipar és a közüzemi szolgáltatások terén.
Ahhoz, hogy csatlakozni tudjunk a digitálisan legfejlettebb országokhoz, számos területen kell előrelépni.
Kiemelkedő fontosságú a megfelelő oktatási és képzési rendszer, amely a digitális világban szükséges készségekre helyezi a hangsúlyt.
A McKinsey szerint komoly kihívás, hogy a magyar cégek, különösen a kis- és középvállalatok működésében a fejlett országoktól elmaradó mértékben vannak jelen digitális megoldások. Például a magyar kkv-k mindössze 8 százaléka használ e-számlázási szolgáltatást, míg a legfejlettebbeknél ez az arány 32 százalék.
Jánoskuti Levente, a McKinsey budapesti irodavezető partnere elmondta, hogy a sikeres digitális átalakulásban az egyénnek, a cégeknek és az államnak egyaránt megvan a maga szerepe.