A magyarországi ingatlanpiacon átlagosan 89 százalékkal nőtt az adásvételek száma a 2017-ig tartó 5 éves periódus alatt és a várakozások szerint idén még a tavalyinál is több,
közel 155 ezer tranzakció várható országosan
- derül ki az Otthon Centrum legújabb elemzéséből.
Ugyan a részesedése fokozatosan csökken, de még mindig kiemelkedően teljesít Budapest, ahol idén 36 ezer 500 ingatlan adásvételre lehet számítani. Ez enyhe visszaesést jelent a 2015-ös csúcsponton mért 40 ezres tranzakciószámhoz képest, de ezzel együtt is közel 5 ezerrel meghaladja a tavalyi értéket.
Vidéken Debrecen rendelkezik a legnagyobb lakásforgalommal:
idén a cívisvárosban és a környező településeken várjuk a legtöbb adásvételt, közel 4200 tranzakciót, ami a főváros IX. kerületével egyezik meg - mondja Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője. A második legjelentősebb piac Szeged és környéke, ahol megközelítőleg 3800 adásvétel valósul meg idén.
Szegedet kicsivel lemaradva követi Miskolc és Pécs a megyeszékhelyek közül, valamint a járásaikba tartozó települések, ahol egyenként 3600 tranzakcióra számítunk év végéig
- teszi hozzá Soóki-Tóth Gábor.
A tranzakciók számát tekintve Győr-Moson-Sopron megye növekedett a legkisebb mértékben az elmúlt öt évben: itt csupán 19 százalékkal több adásvételt bonyolítottak 2012-höz képest.
A legnagyobb mértékű növekedés Nógrád megyében történt, ahol az adásvételek száma két és félszeresére nőtt az elmúlt öt év során.
2017-ben a megyék közötti fajlagos különbség csökkent. A Veszprém és Baranya megyékben regisztrált 17 tranzakció/1000 lakos értékhez képest az utolsó helyen záró Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is 12,6-os érték volt mérhető - teszi hozzá a szakértő.
A növekvő tranzakciós értékek az elmúlt 4 évben drasztikusan csökkenő értékesítési időt eredményeztek,
ami idén már stabilizálódni látszik. Soóki-Tóth Gábor szerint ennek oka, hogy a nagy kereslettel járó árnövekedés miatt az eladók kivárnak a megfelelő ajánlatra.