Tovább szárnyalnak a hazai bérek

irodai dolgozó munkavállaló szomorú kirúgott elégedetlen munka beosztott
Bore out illustration. Paris, France VOISIN/PHANIE
Vágólapra másolva!
Jelentősen emelkedtek a hazai bérek az elmúlt egy évben, derül ki a szeptemberi adatokból. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése alapján pedig, az év első kilenc hónapjában 11 százalékot meghaladó volt a bérnövekedés mértéke.
Vágólapra másolva!

Szeptemberben a bruttó átlagkereset 322 800 forint volt, 10,4 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. Január-szeptemberben a bruttó átlagkereset 324 100 forint, a nettó átlagkereset 215 500 forint volt, egyaránt 11,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva - jelentette a KSH.

A növekedésre a munkaerő-kereslet élénkülése, a minimálbér és a garantált bérminimum 8, illetve 12 százalékos emelése, a költségvetési szféra egyes területeit, továbbá bizonyos állami közszolgáltató cégek dolgozóit érintő keresetrendezések voltak hatással.

Illusztráció Forrás: Phanie/VOISIN/PHANIE/Voisin

Ezek alapján 2018 szeptemberében:

  • A teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű átlagos bruttó keresete – a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél – 322 800 forint, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 333 000 forint volt.
  • Nemzetgazdasági szinten az átlagos nettó kereset családi kedvezmény nélkül 214 600 forint volt, a kedvezményt is figyelembe véve pedig 223 200 forintra becsülhető.

A bruttó és a nettó átlagkereset egyaránt 10,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

Az év első kilenc hónapjában pedig:

  • A teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű átlagos bruttó keresete – a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél – 324 100 forint, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 335 900 forint volt.
  • A bruttó átlagkereset a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban volt a legmagasabb (600 200 forint), a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb (209 600 forint).
  • A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó kereset 304 200 forint volt.
  • Nemzetgazdasági szinten az átlagos – családi kedvezmény nélkül számított – nettó kereset 215 500 forint volt. 2018-ban a családi adókedvezmény a kétgyermekes családok esetében tovább emelkedett. A kedvezményt is figyelembe véve a nettó kereseti átlag 224 100 forintra becsülhető.

2018-ban 11 százalékot némileg meghaladó bérnövekedést várunk a képzett munkaerő hiánya, illetve a 8 és 12 százalékos további bérminimum-emelkedés miatt - írja kommentárjában Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője.

Tovább folytatódhat a hazai bérek növekedése Forrás: KSH, Takarékbank

2019-re jelenleg 9 százalékot elérő növekedést várunk, de ezt jelentősen befolyásolhatják az év végi bérminimum-tárgyalások. Idén a várt 2,9 százalékos éves infláció mellett ez 8,1 százalékos reálbér-növekedést jelent, míg 2019-ben 6 százalék körül lehet az emelkedés.

2013-tól 2019 végéig pedig így 51 százalékkal nőhetnek a reálbérek.

A továbbra is kifeszített munkaerőpiac és a rekord alacsony munkanélküliség miatt a bérnövekedés dinamikája a következő időszakban is hasonlóan intenzív maradhat, sőt a számokból az látszik, hogy némileg ismét gyorsul az üteme - teszi hozzá az elemző.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!