A Seeking Alpha cikke több olyan okot is megemlít, amelyek miatt érdemes lehet a társaság részvényeit venni. A kártyacég üzleti modellje révén mindenekelőtt közvetlen módon profitál a GDP világszintű növekedéséből.
A gazdálkodási adatokat tekintve valójában egy készpénzgyárról van szó, szabad cash-flowja ugyanis éves szinten meghaladja a 12 milliárd dollárt.
Emellett világszerte egyre elterjedtebb a készpénzmentes fizetés és növekszik a forgalomban lévő Visa-bankkártyák mennyisége. Az elkövetkező két évre vonatkozó egy részvényre jutó nyereségvárakozások pedig az elmúlt fél éves időszakban emelkedtek.
Érdekes, hogy miközben a Visa részvényei rendkívül kedveltek az intézményi befektetők körében, az amerikai kisbefektetők viszont eléggé idegenkednek tőlük. Ennek oka talán az alacsony osztalékhozam vagy a nem eléggé figyelemfelkeltő PR lehet.
Holott ha valaki tíz évvel ezelőtt vásárolt a társaság papírjaiból, befektetése ma már a tízszeresét éri.
A tavaly őszi tőzsdei zuhanást megelőzően is erősen bullish volt a Visa részvénye. Ám az általános eladási hullámnak nem tudtak ellenállni: a javuló fundamentumok ellenére ennek a cégnek a papírjait is keményen büntették a befektetők. Igaz, a piaci átlagnál kevesebbet estek.
A globális bankkártyapiac nagy részét három óriáscég, a Visa, valamint a Mastercard és az American Express birtokolja. Azaz kevés szereplős piacról van szó. Ha egy üzletben a vásárlást követően Visa kártyával fizetünk, akkor a bankkártya-társaság jutalékot kap a kereskedőtől. Ha figyelembe vesszük, hogy világszerte több milliónyi helyen lehet fizetni ezekkel a kis plasztiklapokkal, illetve világszerte hány fogyasztóval számolhatunk, akkor könnyen belátható, mekkora üzleti potenciál rejlik ebben a cégben.
Nem csoda, ha a Visát illetően a nemzetközi elemzőházak meglehetősen optimisták, vételre ajánlják a részvényeit.
A célárak átlaga pedig 160-161 dollár körül alakul, ami a jelenlegi árszintekhez képest több mint 15 százalékos növekedési potenciált jelentene hosszabb távon.
Ha technikailag vizsgáljuk a Visa papírjainak áralakulását, akkor azt látjuk, hogy az őszi nagy eladási hullámok elültét követően a karácsony utáni időszakban árfolyam-emelkedés következett be, ami ezen a héten tovább folytatódott. Ennek köszönhetően
a napokban több technikailag fontos szintet áttörtek a részvények.
Az árfolyamgörbe alapján újabb emelkedés következhet, amelynek mértéke a 10 százalékot is meghaladhatja. A kedvező technikai kép mellett a további ralit elemzői ajánlások is megerősítik.
A Visa jegyzése a napi grafikont vizsgálva az elmúlt napokban leküzdötte a 200 napos, majd az 50 napos mozgóátlagot. S ha a részvénypiacokon kitart a jelenleg uralkodó pozitív hangulat, akkor folytatódhat az emelkedő trend. Az első állomás a 143 dolláros szint lehet.
Ennek áttörése esetén pedig az ősszel felállított 151 dolláros csúcs is a célkeresztbe kerülhet, ami már közel 10 százalékos nyereséget jelentene.
Lefelé elég stabilnak tűnik az árfolyam, az 50 napos mozgóátlag erős támaszként szolgálhat. Ha azonban ezt letörné a részvény és az esetleges lejtmenetet a 200 napos mozgóátlag sem állítaná meg, akkor ismét a 130 dolláros szint kerülhet képbe. Ez a tavalyi évben többször is megállította az esést.
A heti grafikon azt mutatja, hogy a részvény ára a héten az 50 hetes mozgóátlag fölé került, aminek alapján tovább menetelhet 145 dollárig. E fölött szintén a korábbi 151 dolláros csúcs válik elérhetővé hosszabb távon.
A heti grafikon alapján egy negatív szcenárió esetén a 133 dollárnál húzódó 50 hetes mozgóátlag szolgálhat megállóként, majd 130 dollárnál található egy erősebb támasz. Ha pedig az esés tovább folytatódna, akkor egy komolyabb lejtmenet esetén akár a 123 dollárig is eshet a papír.
Mindenesetre az elemzők a cég soron következő gyorsjelentésével kapcsolatban optimisták, a várakozások szerint a Visa ugyanis kétszámjegyű növekedésről számolhat be a főbb sorokon.
Érdemes lesz tehát figyelemmel kísérni a január 30-án megjelenő eredmény-beszámolót.