Pan Kung-seng Kína legnépszerűbb közösségi oldalán, a WeChat jegybanki oldalán közzétett írásában közölte, hogy Peking gyorsítja pénzpiacának kétirányú megnyitását és az ország tőkemérlegének rendezett megnyitását.
A kínai kormány folytatja a sanghaji és londoni tőzsde kereskedési rendszereinek összekapcsolását célzó erőfeszítéseit,
és javítani fogja kötvénypiaci összekapcsolásának (Bond Connect) mechanizmusát - tette hozzá.
Pan Kung-seng nem árult el részleteket az árfolyam rugalmasabbá tételét célzó új lépésekről.
Kínai vezetők időről időre kinyilvánítják, hogy további intézkedéseket tesznek az ország piacainak megnyitására. A londoni és sanghaji tőzsde kereskedési rendszereinek összekapcsolását 2018 végére tervezték, de végül elhalasztották.
A Bond Connect mechanizmuson keresztül külföldi befektetők könnyebben bonyolíthatnak tranzakciókat a kínai belső (onshore) kötvénypiacon hongkongi értékpapír-kereskedők segítségével.
A program egyelőre csak "északi" irányban működik, azaz csak külföldi befektetők vásárolhatnak és adhatnak el kötvényeket hongkongi brókereken keresztül úgy, hogy nincs kereskedelmi számlájuk sem a szárazföldi Kínában.
A bejelentés összefügghet azzal, hogy Kínának egyre nagyobb nyomás alatt kell biztosítania likviditását. Ahogy az Investor megírta, a héten egynapos rekordnak számító összeget, 83 milliárd dollárnak megfelelő jüant pumpált a kínai központi bank (PBOC) az ország bankrendszerébe, ami arra utalhat, a jegybank megrémült egy esetleges likviditási válságtól.
Az elsődleges cél annak biztosítása, hogy a bankok megfelelő mértékben rendelkezzenek pénzeszközökkel.
A háttérben részben az áll, hogy idén február 5-én lesz a kínai holdújév, és ilyenkor hagyományosan megnő a készpénz iránti kereslet.
Az elemzők között konszenzus látszik abban, hogy Kínának mindenáron meg kell védenie likviditását. A befektetők dolgának könnyítésével pedig az idénre is impozánsra, 6-6,5 százalékra tervezett GDP-növekedés támogatásához készítheti elő a terepet.