Az elmúlt időszakban érkező jelek alapján igencsak behúzhatja a féket a világ második legnagyobb gazdaságának növekedése. Legutóbb például az Apple közölte, hogy
visszafogja az első negyedéves bevételi előrejelzését, jelentős részben a kínai kereslet gyengélkedése miatt.
Majd hétfőn a Hongkongban jegyzett Geely autógyártó jelentette be, hogy nem tudta hozni az eladási célkitűzését 2018-ra, ráadásul az idei évre stagnálást vár a vállalat.
Egyértelműnek tűnik, hogy a hazai kereslet fontos része a kínai gazdasági növekedés lassulásának – mondta a CNBC-nek Taimur Baig, a DBS Group Research vezető közgazdásza. Kiemelte, ez a gyenge belső kereslet strukturális változásokat jelez a kínai gazdaságban.
Ennek következtében a DBS úgy számol, hogy a kínai GDP-növekedés jelenleg 6 százalék alatti lehet. Tavaly egyébként
Kína 6,5 százalékos bővülésről számolt be a harmadik negyedévre, ami már akkor is a leglassabb ütem volt a globális pénzügyi válságot követően.
Ezzel együtt az ország 2018-ra kiadott hivatalos növekedési célja továbbra is 6,5 százalék körüli volt.
Miközben a hivatalos adatok arra utaltak, hogy a kínai gazdasági növekedésnek megvolt a kellő támasza a tavalyi év jelentős részében, a termelési és export-megrendelési számok mégis lehúzhatják a növekedést, különösen az USA-val fennálló kereskedelmi konfliktus hatására
A vámháború mellett a kínai gazdaságnak a saját, hazai ellenszeleivel is szembe kell néznie. Még mielőtt Donald Trump amerikai elnök beindította volna a kereskedelmi konfliktus újabb hullámát, Peking már kísérletet tett arra, hogy menedzselje a gazdasági növekedés lassulását, azt követően, hogy korábban Kína lényegében a világgazdasági növekedés legfontosabb motorja volt.
Bár jelenleg is fontos tárgyalások folynak Kína és az Egyesült Államok között,
Baig szerint valószínűtlen, hogy a kereskedelmi háború véget érne a következő 3-6 hónapban.
A szakértő úgy véli, a két ország közti ellentétek túlmutatnak a külkereskedelmen, vagyis nem lesz könnyű megoldani a konfliktusokat.
Baig szerint pozitív jelzés lenne, ha a nyárig kiterjesztenék a három hónapos fegyverszünetet, ez ugyanis adna némi mozgásteret a világgazdaságnak az idei év első felében. Az elemző azonban figyelmeztetett, fontos figyelni az eseményeket, és folyamatosan megvizsgálni a várakozásokat.