Tavaly közel százmillió forint értékben foglalt le, mintegy húszezer üveg parfümöt a NAV.
A parfümök szinte kivétel nélkül hamisítványok voltak - nyilatkozta a jövedéki ügyekkel foglalkozó szóvivő. Leopold Róbert elmondta, hogy
a hamis parfümök használata veszélyt jelenthet az egészségre,
hiszen nem lehet tudni, hogy mi van az üvegekben.
A pénzügyőr őrnagy szerint legjobb esetben csak illatanyagokkal ellátott vizet vásárolnak az emberek, de a vizsgálatok kimutatták, hogy tartalmazhatnak káros hatású vegyi anyagokat, de akár
állati eredetű vizeletet is a hamisított parfümök.
A Magyar idők érdeklődésére a szóvivő elmondta, hogy az illegális parfümök jellemzően a Távol-Keletről érkeznek, azonban egyre gyakrabban fordul elő, hogy az ilyen árut közel-keleti és észak-afrikai országokból próbálják behozni Magyarországra.
Elmondta azt is, hogy itthon többször talált a hatóság hamis illatszereket távol-keleti állampolgárok által működtetett üzletekben, de közel-keleti, román és magyar állampolgárságú árusoktól is foglalt le szép számmal jogsértő árut a NAV.
Leopold Róbert elmondta, hogy a legtöbbször nagyobb kiszereléssel találkoznak a pénzügyőrök, a pénzügyi nyomozók, vagyis
általában száz milliliteres üvegekről van szó,
de előfordulnak kisebbek, azaz ötven és harminc milliliteres hamisítványok is.
Bár az utánzatok rendszerint silány minőségű termékek, de egyre gyakoribb, hogy a hamisítvány a megtévesztésig hasonlít az eredeti parfümre, ilyenkor az alacsony ár kelthet gyanút, az illatszerek ugyanis a viszonylag drága fogyasztási cikkek közé tartoznak.
A parfümhamisítók az árérzékeny vásárló igényeit igyekeznek megcélozni.
A hamis parfümőket a NAV minden esetben megsemmisítetti, összetörik, összezúzzák, illetve elégetik a hamisítványokat.
A szóvivő végül elmondta, hogy a hamis termékek gyártásával, eladásával minimális ráfordítással, hatalmas haszonra tesznek szert a bűnözők.
Ma már a parfümök és egyéb kozmetikumok a ruházati árucikkek, a mobiltelefonok és a játékok mellett a leggyakrabban hamisított termékekké váltak.
A hamisítás visszaszorításáért a hatóság célirányosan végez ellenőrzéseket közterületeken, piacokon, üzletekben, miként rendszeresen vizsgálódnak a közutakon és a határátkelőhelyeken is. Ezeket az akciókat nagyban segítik a NAV-hoz érkező bejelentések is.
Ha a parfüm igazi, akkor az illatszert borító celofán minőségén sem spóroltak: erős, vastag csomagolóanyag került a dobozra, ami tökéletesen rásimul.
A valódi parfüm nem mozog a dobozban,
hanem belülről is ki van támasztva, hogy a csomagolás megvédje az üveg értékes tartalmát. Ha nincs papírtámaszték a dobozon belül – vagy van, de nem fehér, hanem szürkés, eltérő színű –, jó eséllyel hamisítvány.
A doboz újrahasznosítását mutató nyilacska, szintén árulkodó lehet. A jobbra mutató nyílnak mindig sötétebbnek kell lennie, mint a balra mutatónak.
Ezenkívül figyeljünk a színre,
a gyártók nem használnak sok festékanyagot a parfümökhöz,
ezért az eredeti folyadék színe áttetsző, világos.
A parfüm kupakjának mindig tökéletesen szimmetrikusnak kell lennie, kivétel, ha szándékosan aszimmetrikusra tervezték.
Az igazi parfümökön a sorozatszám a doboz alján és az üvegen is látszik, nem ráragasztották, hanem nyomták,
és a két számsornak meg kell egyeznie. A valódi parfüm üvege jó minőségű és sima felszínű, nem látszanak rajta durva illesztések vagy törések. Az üvegcse felszínén majdnem minden esetben finom, az ujjbeggyel kitapintható domborulatok jelzik a termék nevét, gyártóját, űrtartalmát, a hamisított termék üvege viszont kontúros vagy darabos lehet.