Az IBM szerint a Project Debater az első olyan mesterséges intelligencia (MI), amely valóban képes vitába elegyedni az emberrel. Ugyan az összecsapás közel sem volt egyoldalú, de mégis az ember tudott diadalmaskodni a gép fölött, annak ellenére, hogy az MI egyre összetettebben tud érvelni egy-egy téma mellett.
A Project Debater 2012 óta létezik és azóta folyamatosan dolgoznak a rendszeren.
Arra lett kitalálva, hogy idővel majd legyen képes önállóan beszédeket "írni" és verseket elszavalni, valamint vitázni az emberekkel egy adott témában.
Ahhoz, hogy valóban felvegye a versenyt, a Project Debater adatbázisában újságcikkek is a mesterséges intelligencia rendelkezésére állnak, de képes meghallgatni, majd reagálni arra is, amit a vitapartnere mond.
Viszont nem csatlakozik az internetre, így nem tud onnan menet közben adatokat kinézni, vagy éppen fellapozni a Wikipédiát.
Legutóbb a vita témája az volt, hogy az óvodákat állami támogatásban kell-e részesíteni, vagy nem. A témát 15 perccel a vita kezdete előtt közölték a felekkel, majd Natarajan és a Project Debater 4-4 percet kaptak nyitóbeszédük elmondására. Ezután újabb 4 percük volt reagálni a másik érvelésére, majd további 2 perc jutott a téma lezárására.
Kezdés előtt a közönséget arra kérték, hogy tegyék le voksukat pro és kontra a vitázók mellett, majd a végén ugyanezt meg kellett tenniük újra, és az alapján hirdettek győztest, hogy ki tudott több embert maga mellé állítani. A Project Debater amellett érvelt, hogy az óvodáknak államilag támogatottnak kellene lennie, Natarajan pedig ez ellen állt ki.
A vita kezdete előtt a közönség 79 százaléka értett egyet a mesterséges intelligenciával, míg csak 13 százalékuk voksolt a Natarajan által képviselt álláspontra.
A vita végén a közönség 62 százaléka állt ki a mesterséges intelligencia véleménye mellet, míg 30 százalékra duzzadt Natarajan tábora, így a vitát ő nyerte, hiszen 17 százaléknyi embert meg tudott győzni az ő álláspontjának helyességéről.