A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) második becslése alapján a tavalyi negyedik negyedévben 5,1 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az előző év azonos időszakához mérve, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított, kiegyensúlyozott adatok szerint pedig 4,9 százalékos volt a növekedés.
A KSH jelentése alapján, a naptárhatással és más egyedi rendkívüli tényezőktől megszűrt adat szerint 5 százalékos volt a növekedés az előző évi 4,4 százalékot követően. A felhasználási oldalon a GDP tavalyi növekedéséhez a végső fogyasztás 2,6, a bruttó felhalmozás 3,9 százalékponttal járult hozzá.
Az egyezség aláírását követően Schamschula György, a társaság vezérigazgatója interjút adott az Origónak. Ebből kiderült, hogy a szakszervezetekkel aláírt a megállapodás alapján átlagosan 10 százalékos lesz a bérfejlesztés a vállalatnál.
A vezérigazgató szerint az emelés forrása részben az erre elkülönített pénz, illetve forrás-átcsoportosítással oldják meg. Hozzáfűzte, hogy a munkaköri differenciálás, valamint a szenioritás elvének bevezetése és a bürokrácia csökkentése is segíti a források minél hatékonyabb felhasználását a cégnél.
Elmérgesedni látszik helyzet a Spar áruházláncnál, miután kirobbant az arról szóló vita, hogy több szakképzett dolgozójuk esetében nem a jogszabályban előírt garantált bérminimumot alkalmazták alapbérként. A Spar helyi vezetői azt is kilátásba helyezték, hogy a magyar munkavállalók helyett majd a kisebb fizetéssel is megelégedő ukrán, román vendégmunkásokat állítanak be a raktárakba dolgozni.
A Spar közleményben reagált a hírekre. Mint írták: a Spar Magyarország nem vonul ki Magyarországról. Hozzátették, hogy elkötelezettek a magyar piac iránt, amit mi sem mutat jobban, mint az, hogy az idei beruházási keretük meghaladja a 26 milliárd forintot.
A Fiat Chrysler, a harmadik legnagyobb autógyártó 4,5 milliárd dollár befektetést hajt végre michigani üzemeiben, és ezzel 6.500 új munkahelyet teremt.
A befektetések révén az amerikai autógyártó részben korszerűsíti üzemeit, ahol növeli az Egyesült Államokban egyre keresettebb SUV és terepjárók gyártását, valamint bővíti hibrid autóinak a kínálatát.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) gazdasági évnyitójára időzítve, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közzétette versenyképességi programját, amelyben 12 területen, 330 pontban foglalják össze javaslataikat a magyar gazdaság fenntartható felzárkóztatására.
A programjavaslat a 2015 óta tartó versenyképességi elemző munka eredménye, előzménye pedig a 2018 nyarán közzétett 180 pontos versenyképességi műhelymunka.
Fontos program indult február végén. A Magyar falu program célja, hogy megállítsa az elvándorlást a falvakból. Idén 150 milliárdos keret jut a programra, amelyen belül két-három hetente nyílnak majd új pályázatok a kistelepülések fejlesztésére.
A közszolgáltatások színvonalának emelését és a falusi életminőség színvonalának emelését 18 támogatott célterület foglalja magába: 16-nak az önkormányzatok, kettőnek pedig az egyházak a kedvezményezettjei.
Jóváhagyta az Európai Bizottság, hogy a német RWE felvásárolja az ugyancsak német E.ON energetikai vállalat energiatermelési üzletágait.
A brüsszeli testület arra jutott, hogy az E.ON megújuló és atomenergia-üzletágának felvásárlása összhangban van az Európai Unió versenyjogi szabályaival.
Áder János, Magyarország köztársasági elnöke, Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára, 2019. március 4-ei hatállyal hat évig terjedő időtartamra, ismételten a Magyar Nemzeti Bank elnökévé nevezi ki Matolcsy Györgyöt.
A kinevezés és az ünnepélyes eskütétel március 1-én, pénteken délelőtt volt.
Az OTP Bankcsoport az elemzői várakozásoknál nagyobb, az egy évvel korábbit 14 százalékkal felülmúló, 77,818 milliárd forint konszolidált adózott nyereséget ért el 2018 utolsó negyedévében.
Így a csoport éves adózott eredménye 318,322 milliárd forint lett, szemben az előző évi 281,339 milliárddal. Vagyis teljesült a menedzsment által a tavalyi évre meghatározott egymilliárd euró feletti profitcél.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közölte, hogy a spanyol F. Segura Hungária Kft. 4,2 milliárd forintos hatékonyságnövelő, kapacitásbővítő beruházást hajt végre Szolnokon: a járműipari alkatrészgyártó cég legújabb fejlesztésével 80 új munkahelyet teremt.
Szijjártó Péter hangsúlyozta: a fejlesztés magas hozzáadott értéket és a legmodernebb technológiai színvonalat képviseli, ezért a kormány egymilliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyújt a cégnek.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentése szerint tavaly éves szinten a nemzetgazdasági beruházások volumene 17 százalékos emelkedéssel az eddig mért legmagasabb szintre nőtt.
A beruházások szezonálisan kiigazított volumene 2018 negyedik negyedévében az előző negyedévit 3,8 százalékkal, 2015 negyedéveinek átlagát pedig 37 százalékkal haladta meg.
Ahogy Kína gazdasági növekedése lelassult, az ország súlyosan eladósodott cégeit egyre inkább fenyegeti a csőd veszélye.
Most azonban olyasmi történt, amire 20 éve nem volt példa. Egy állami tulajdonú vállalat ment csődbe, mert nem tudta törleszteni az adósságait.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentette, hogy a dél koreai SK Innovation 239 milliárd forint értékű beruházása ezer új munkahelyet teremt Komáromban.
A miniszter szerint az elektromos járművek akkumulátorait gyártó üzem építése márciusban indul, a termelés 2021-2022 fordulóján kezdődhet.
A KSH friss jelentése szerint tovább emelkedett a foglalkoztatottak száma a 2018. november és 2019. januárja közötti időszakban. A héten sem történt meglepetés, mivel a jegybanki alapkamat változatlan maradt.
Emelkedett viszont az üzemanyagok ára. A Mol bruttó 5 forinttal emelte a 95-ös benzin és bruttó 3 forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán. Az emeléssel a benzin literenkénti átlagára 362 forintra, a gázolajé 395 forintra nőtt.