A 2015. évi átlaghoz képest 21,3, 2010-hez képest pedig 33,4 százalékkal magasabb a kiskereskedelmi üzletek forgalma. Idén a reálbérek növekedése 6 százalék körül alakulhat, így a kiskereskedelmi forgalom növekedése is folytatódhat, azonban ennek mértéke a Takarékbank Zrt. elemzői szerint 4,9 százalékra lassulhat a tavalyi 6,7 százalékos bővülés után.
A kiskereskedelemnek további lökést adhat az új lakások idén és jövőre várható átadási hulláma, valamint a családvédelmi akcióterv is.
A háztartások ugyanakkor nem csupán a kiskereskedelemben növelik fogyasztásukat, így a vendéglátás, a belföldi turizmus, a szabadidő, a szórakozás, valamint az egyéb szolgáltatások területén is jelentős növekedésre lehet számítani.
Az újautó-regisztrációk pedig az első két hónapban 11 százalékkal emelkedtek, noha szeptembertől az új károsanyag-kibocsátás mérési szabályozások (WLTP) bevezetése miatt több modell eltűnt a kínálatból, ami átmeneti visszaesést okozott a forgalomba helyezések számában.
A kiskereskedelem folytatódó dinamikus növekedése összhangban van a Takarékbank azon várakozásával, hogy idén a GDP növekedése csak mérsékelten lassul, így szerintük a tavalyi 4,9 százalékpontos GDP növekedést idén a nemzeti össztermék 4,2 százalékos bővülése követheti.
A minden ágazatban jelentkező munkaerőhiány miatt a bérek növekedési üteme meghaladhatja a várakozásokat, ami a fogyasztás, valamint a kiskereskedelmi forgalom még gyorsabb növekedését eredményezheti.