Új 1000 frankost mutat be Svájc nemzeti bankja, melyet nemcsak nagyösszegű számlák befizetésére vagy például különböző jegyek megvásárlására ajánlanak, hanem értékét megőrző pénzeszköznek is szánnak. Legalábbis erről beszélt a bank alelnöke, Fritz Zurbruegg, az új köntöst kapott címlet bemutatásakor.
A készpénz továbbra is nagyon népszerű Svájcban, ez egy kulturális sajátosság"
- fogalmazott a jegybank alelnöke. Zurbruegg azt is hozzátette, hogy tisztában vannak azzal, a világ mind nagyobb része fordul a digitális pénzügyi megoldások és a készpénzmentesség irányába, de álláspontjuk szerint,
a svájciak továbbra is nagyon ragaszkodnak a készpénzhez.
Az ország jegybankja pedig nem tehet mást - fogalmazott -, minthogy figyelembe veszi igényeiket.
A bankjegy új változata lila és sárga színekben pompázik, és a fő grafikai motívuma egy kézfogás. A papírdarab értékét jól mutatja - írja a Quartz -, hogy míg a jegybanki ajánlat számlák postai befizetéséről szól, addig egyetlen példánnyal abból 68 kilogramm Toblerone-t, 40 darab, a hadseregnél rendszeresített svájci bicskát, vagy 6 kilogramm, jó minőségű ementáli sajtot is lehet venni (svájci árakon).
Kattintson a képre, galériánkban megtekintheti, hogy néz ki az új svájci 1000 frankos!
Úgy tűnik, a jegybank nem téved, amikor indokoltnak látja a nagy címlet megtartását annak megújításával. Svájci bolttulajdonosok elégedetten vették tudomásul a megújított címletet, egy ékszerész pedig elmondta, igen gyakran térnek be üzletébe olyanok, akik úgy szeretnének ott ajándékot vásárolni, hogy akinek szánják, az ne tudja meg idő előtt.
Számukra ideális a nagyobb címlet használata vásárláskor.
A svájci 1000 frankos egyébként így is "csak" a világ második legértékesebb címlete, a devizák közötti paritásokat figyelembe véve.
A legértékesebb bankjegye a Brunei szultanátusnak van.
Az ottani 10 ezer dolláros nagyjából 7400 amerikai dollárnak (kb. 2 millió forint) felel meg. Egyetlen svájci 1000 frankos nagyjából 280 ezer forintot ér.
A svájci jegybank tájékoztatása szerint az új 1000-es címletek már néhány nap múlva, március közepén megjelennek a készpénzforgalomban, először Bernben és Zürichben, majd később a 14 kantoni banknál. A kereskedelmi bankoknál és a postákon csak ezután kerülnek forgalomba. A most használatban lévő régi változatok, további értesítésig törvényes fizetőeszköznek minősülnek - jelezték.