Megrémült a piac, majd kilőtt az olajár

Amerika, olaj
SWEETWATER, TX - JANUARY 19: An oil pumpjack works on January 19, 2016 in Sweetwater, Texas. Global oil prices continue their downward fall with U.S. oil dropping towards $27 a barrel, its lowest since 2003, on worries about global oversupply. Following a diplomatic agreement on nuclear fuel with America, Iran has forecast it will add 500,000 barrels per day to global production, following the lifting of sanctions. Spencer Platt/Getty Images/AFP
Vágólapra másolva!
Idei csúcsára drágult csütörtökön a Brent típusú kőolaj, ahogy a piac elkezdte erőteljesen beárazni a kínálati zavarokat. Ráadásul az amerikai készletek és a kitermelés váratlan visszaesése is felfelé nyomta az árfolyamot.
Vágólapra másolva!

Idén még nem látott csúcsra ugrott a nemzetközi benchmarknak számító Brent típusú olaj, ahogy a csütörtöki ázsiai kereskedés során a nyersanyag elérte a 67,80 dolláros hordónkénti árfolyamot.

Ilyen magas árra egyébként tavaly november óta nem volt példa

– írja a Reuters. Ezzel párhuzamosan az amerikai WTI olaj is enyhe drágulást mutatott, és szintén a tavaly novemberi csúcsa közelében mozgott hajnalban.

A háttérben elsősorban az egyre szűkülő kínálat és a potenciális sokkhatások állnak. Az OPEC és szövetségesei éppen egy kitermelés-csökkentési projektet hajtanak végre, miközben a Venezuela ellen kivetett amerikai szankciók szintén erősen megtámogatják az olajár emelkedését. Az OPEC és olyan szövetségesei, mint Oroszország, az idei év elején kezdték el szűkíteni a globális kínálatot, ami megágyazott az árfolyam emelkedésének.

A piac egyre inkább beárazza a kitermelési zavarokat Forrás: AFP/Cultura Creative/Cultura/Monty Rakusen

Eközben Venezuelában a masszív politikai és gazdasági válság okoz súlyos zavarokat a kitermelésben, ráadásul

Washington olyan szankciókat vetett ki az ország ellen, amely meggátolja, hogy az USA cégei a venezuelai kormánnyal kereskedjenek

– ez pedig érinti az állami tulajdonban lévő PDVSA olajtársaságot is.

Ehhez jön még, hogy az Egyesült Államok kormánya Irán ellen is szankciókat kíván életbe léptetni májustól, aminek következtében nagyjából 20 százalékkal, napi 1 millió hordó alá csökkenne az iráni olajexport. Az importáló országoknak ugyanis vissza kellene fogniuk a vásárlásaikat, ha el kívánják kerülni az amerikai szankciókat.

A Brent típusú olaj hordónkénti árfolyamának változása Forrás: Investing.com

Tovább támogatta az olajár emelkedését, hogy az amerikai Energy Information Administration (EIA) heti jelentésében közölte, az USA nyersolajkészletei csökkentek a megelőző héten, ami igencsak meglepte az elemzőket.

Miközben a készletek 3,9 millió hordóval 449,07 millió hordóra csökkentek, a szakértők 2,7 millió hordós növekedésre számítottak.

Mindemellett az amerikai olajkitermelés is gyengült. A kibocsátás napi 100 ezer hordóval 12 millió hordóra zsugorodott az elmúlt időszakban.

Közép-európai idő szerint csütörtök délelőtt a Brent 0,4 százalék körüli emelkedéssel 67,8 dolláron mozgott, míg a WTI szintén 0,4 százalék körüli izmosodással 58,5 dolláron állt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!