Bódis József, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) államtitkára köszöntőjében kiemelte, a jövő minden területét érinti az innováció,
az oktatásnak szilárd ismeretanyagot kell átadnia,
és egyre fontosabb a kreativitás szerepe, a képességfejlesztés, amely alkalmassá teszi a fiatalokat a jövő kihívásainak való megfelelésre.
Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy egy jó innovációs ötlet jó piaci lehetőség lehet, a hivatal pedig támogatja többek között a kutatóvá válást, a startup vállalkozásokat, a tudás hasznosítását szolgáló egyetemi feltételrendszer kialakulását.
Szabó Gábor, a versenyt kiíró Magyar Innováció Szövetség elnöke hangsúlyozta, a kutatás, a fejlesztés, az innováció területén végig kell vinni a megkezdett munkát, és arra bíztatta a fiatal tehetségeket, ne hagyják félbe ötleteiket, valósítsák meg.
Első díjban részesült a kaposvári Táncsics Mihály Gimnáziumban tanuló Vámosi Flórián Balázs és Pósa Péter csillagászati távcsövek automatizálása és távvezérlése pályázata, Zsigó Miklós, a nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnázium tanulója Moly.Net pályázata, amely a gyümölcsösökbe kihelyezett molycsapda adatait elemzi, Szilágycseh településről Mészáros Botond, a Gheorghe Pop de Băseşti Technológiai Líceum diákja N-test problémák szimulációja m-dimenzióban című pályázata.
Az innovációs szövetség tájékoztatása szerint Magyarországot a 2019. szeptember 13-18. között, Szófiában megrendezésre kerülő 31. EU Contest for Young Scientists európai döntőben a három első helyezett pályázat képviselheti.
A díjátadó ünnepségen bejelentették, hogy Vámosi Flórián Balázs vehet részt december elején az egyhetes Stockholm International Youth Science Seminar rendezvényen, és a Nobel-díj átadási ünnepségen.
Magyar Innovációs Szövetség (NISZ) közölte, az idei versenyre 112 pályázat érkezett, ebből 16 határon túli magyar fiataloktól.
A zsűri 74 pályázatot fogadott el, köztük hetet határon túli magyar diákoktól, és javasolt kidolgozásra. A tudományosan megalapozott, részletesen kidolgozott pályázatokat 2019. április 1-ig kellett beküldeni a verseny titkárságára, a határidőre 63 pályamunka kidolgozása fejeződött be.
Az Európai Unió 1988 óta szervezi meg a Fiatal Tudósok Versenyét,
hogy előmozdítsa a 15-20 év közötti fiatal tudósjelöltek együttműködését, és hozzájáruljon az ígéretes fiatal tehetségek fejlődéséhez.
A döntőt először 1989-ben rendezték meg Brüsszelben, és azóta, egy-egy európai ország látja vendégül a fiatal diákokat.
Magyarország számára az 1991/92. évi I. Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs Verseny megrendezésével nyílt lehetőség arra, hogy – Kelet-Közép-Európából elsőként – csatlakozzon az EU-versenysorozatához. A magyar fiatalok kitűnő szerepelésének elismeréseként az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny 1995 óta teljes jogú tagja lett az európai versenysorozatnak.