Súlyos mínuszokat szenvedett el a héten az olaj, aminek következtében az idei év eddigi legrosszabb hetét zárhatja a nyersanyag. Még úgy is, hogy pénteken 1 százalék körüli emelkedéseket produkált a nemzetközi Brent és az amerikai WTI egyaránt – írja a Reuters. Csütörtökön a Brent közel 6 százalékot, míg a WTI majdnem 5 százalékot zuhant.
A kínálati oldal folyamatos kockázatokkal küzd, ráadásul egyre jobban kiéleződik a feszültség Irán és az Egyesült Államok között, ami
egyre nagyobb bizonytalanságot jelent a befektetők számára
– mondták az ANZ bank elemzői. Ezen a héten viszont kiderült, hogy a keresleti oldal sem biztos, hogy olyan stabil, mint eddig sokan gondolták, vagyis egy olyan zavart helyzet alakult ki, amely igencsak megágyazott az eladási hullámnak.
Ezzel együtt a Brent piacán egyre mélyült a különbség az azonnali szállítású olaj árfolyama és a határidős jegyzések árai között. Ez azt jelenti, hogy az azonnali szállítású olaj drágább, mint a határidős jegyzés, vagyis a jelenlegi piaci körülmények között jobban megéri azonnal eladni a nyersanyagot, mint elraktározni a későbbi értékesítésig.
Idén eddig a legfontosabb olajpiaci tényezőt az adta, hogy az OPEC és szövetségesei visszafogták a kitermeléseiket, aminek a célja a piac szűkítése, és ezzel az árfolyam feltornászása lenne. Ehhez jön még, hogy az Irán és Venezuela elleni amerikai szankciók szintén csökkentenék az OPEC kitermelését, mivel mindkét ország tagja a szervezetnek.
Mindazonáltal a pénteki drágulás várhatóan nem tudja majd teljesen elfedni a héten produkált gyengüléseket.
Ez azt jelentheti, hogy a Brent határidős jegyzése több mint 5 százalékos mínuszban fejezheti be a hetet, ami a legrosszabb heti teljesítmény lenne eddig 2019-ben.
A gyengülés hátterében részben az áll, hogy ezen a héten az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus körüli aggodalmak és bizonytalanságok uralták a híreket, ami egyre inkább fedezékbe szorította a befektetőket. Emellett a hét közepétől már a növekvő amerikai készletek is elkezdték lenyomni az árakat.
Ahogy tehát kiderült, hogy az amerikai készletek emelkednek, az USA feldolgozóipari aktivitása pedig gyengül, egyre többen kezdtek el aggódni a globális olajkereslet miatt
– mondta Michael McCarthy, a CMC Markets stratégája. Mindezek eredményeként a WTI ára lement a hordónkénti 60 dollár alá, míg a Brent 70 dollár alá süllyedt.
A fentiek alapján a szakértők nagyjából egyetértenek abban, hogy ha nem oldódik meg viszonylag gyorsan a mostani kereskedelmi konfliktus az USA és Kína között, akkor az olaj csak komoly szenvedések árán indulhat meg fölfelé. A London Capital Group szakértője azt is hozzátette, hogy ha lesznek is ralik az olajpiacon a következő időszakban, akkor azok várhatóan csak rövidéletűek lesznek.