Milos Zeman és Süli János megerősítették közös álláspontjukat, amely szerint a klímavédelmi célok elérésének alapjaként tekintenek az atomenergia hosszú távú alkalmazására.
A tájékoztatás szerint a cseh és a magyar kormány ellátásbiztonsági és klímavédelmi okokból is döntött az atomenergia hosszú távú alkalmazása mellett, a megfizethető árú villamosenergia-termelés mellett.
Az atomenergia mindkét államban az áramszükséglet mintegy harmadát fedezi jelenleg is.
A miniszter kifejtette: a cseh és a magyar lakossági és ipari áramigények kielégítéséhez szükséges energiapolitika kialakításakor mindkét állam arra a következtetésre jutott, hogy
új nukleáris termelőegységek rendszerbe állítása szükséges ahhoz, hogy ne növekedjen az importkitettség,
megfizethető szinten lehessen tartani a villamos energia árát, a szükséges áram időjárási körülményektől függetlenül folyamatosan rendelkezésre álljon, és az egyre nagyobb hangsúllyal bíró klímavédelmi célok tarthatók legyenek.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal áprilisi kimutatása alapján az Európai Unióban egyedül Bulgáriában olcsóbb a villamos energia, mint Magyarországon.
A cseh áramár pedig továbbra is jóval kedvezőbb, mint az atomenergiát közismerten elutasító országokban: míg egy prágai lakos átlagosan 71 forintot fizetett egy kilowattóra áramért, addig a németek 100, a dánok pedig 96 forintot. A magyarországi átlagár márciusban mindössze 38 forint volt - tette hozzá a közleményben Süli János.