Hétfőn világszerte zuhantak a tőzsdék az amerikai-kínai kereskedelmi háború eszkalálódása miatt, mivel Kína 60 milliárd dollárnyi amerikai termékre vetett ki vámot válaszul az amerikai vámemelésekre. Az európai indexek zuhanását az autószektor, az amerikaiakét a chipgyártók és a nagy ipari cégek vezették.
Megijesztette a befektetőket az is, hogy az amerikai 10 éves hozam ismét a 3 éves alá csúszott, felerősítve a recessziós félelmeket;
az amerikai határidős kamatlábak már 70 százalékos valószínűséggel árazzák a Fed idei kamatcsökkentését.
A hét közepén előbb korrigáltak a piacok, majd csütörtökön komolyabb eséssel indult a kereskedés az európai és az amerikai tőzsdéken a vártnál gyengébb amerikai és kínai kiskereskedelmi és ipari adatokat követően.
Azonban jelentős fordulatot hozott, hogy több forrás szerint Donald Trump hat hónappal elhalasztja az importautók és alkatrészek vámemelését, emellett Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter bejelentette: hamarosan Pekingbe utazik, hogy folytassa a kereskedelmi tárgyalásokat.
A hét második felében döntően egyedi részvényhírek hatására nagyot emelkedtek az európai és az amerikai tőzsdék, noha eleinte kedvezőtlen volt a hangulat, miután az amerikai kormány szigorította a Huawei elleni szankciókat.
Az európai részvények emelkedését a Thyssenkrupp vezette, mivel kiderült: a finn Kone ajánlatot tehet a felvonó üzletágának megvásárlására. A tengerentúlon pedig a Cisco és a Walmart vártnál jobb eredményei adtak lökést az indexeknek.
Az emelkedést támogatták a várakozásoknál nagyobb volumenű új lakásépítések, valamint az is, hogy a vártnál kevesebb új munkanélküli kérelmet nyújtottak be. A kedvező hangulat hatására emelkedtek az amerikai hozamok, ami a bankrészvényeket húzta feljebb.
A hetet végül -0,7 és -1,3 százalék közötti csökkenéssel fejezték be az amerikai indexek. A német DAX 1,5, a londoni FTSE 2, az milánói börze pedig 1,1 százalékos plusszal zárta a hetet.
A hazai tőzsde vezető indexe 2,9 százalékos veszített az értékéből, a vezető papírok ármozgása pedig elég nagy szórást mutatott, hiszen -7,5 és +1,1 százalék között zárták a kereskedést.
A hét közepén a romló hangulatban gyengült az euró, de az autókra kivetendő vámok elhalasztásának hírére visszaerősödött a közös európai valuta.
Alaptalan pletykák miatt hét hónapos mélypontra gyengült a forint annak ellenére, hogy a hazai GDP növekedése 19 éves csúcsot elérve, 5,3 százalékos növekedéssel a leggyorsabb volt az Európai Unióban.
Azonban az autóvámok elhalasztásának hírére nagyrészt visszaerősödött a hazai fizetőeszköz.
Csütörtökön a kedvező amerikai adatok hatására erősödött a dollár a főbb devizákkal szemben, míg az eurót gyengítette, hogy Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes ismét bírálta az EU költségvetési szabályrendszerét.
Ezt leszámítva a hét egészében nem történtek érdemi fejlemények a piacon, kizárólag a kereskedelmi háborúval kapcsolatos megszólalások mozgatták a piacokat átmenetileg, így igencsak rövid hétnek tekinthető a mögöttünk álló 5 napnyi kereskedés.
Az EUR/USD végül 0,7 százalékkal mozdult el lefelé a múlt hét folyamán, többek között azért, mert az európai gazdaság egyre gyengébb számokat produkál hónapról-hónapra, míg az USA ennek az ellenkezőjét.
A hazai fizetőeszköz heti teljesítményét a dollárral szemben 1,4, az euróval szemben pedig 0,9 százalékos gyengülés jellemezte. A nemzetközi hangulat romlásával párhuzamosan általánosságban szenvedtek a feltörekvő devizák.