Október 1-ig kell lebonyolítani Kenya legmagasabb értékű címletének, az 1000 schillinges bankjegyek most forgalomban lévő változatainak cseréjét az új bankjegyekre - erről a kenyai elnöki hivatal adott tájékoztatást. A nairobi vezetés azzal indokolta az érvényes fizetőeszköz viszonylag rövid idő alatt megvalósítandó visszavonását, hogy ezzel a lépéssel tudják sikeresen felvenni a harcot a mind nagyobb mértéket öltő pénzmosás és más korrupciós jelenségek ellen.
Márpedig erre a most regnáló elnök, Uhuru Kenyatta határozott ígéretet tett, amivel 2013-ban meg is nyerte az akkori választásokat. Sokan azonban elégedetlenek az eddigi eredményekkel, és kifogásolják, hogy a vezető eddig csak tessék-lássék intézkedéseket hozott ezekben a kérdésekben, melyek feltűnően könnyen elkerülhetők a befolyásos kenyaiak részéről.
A kenyai vezetés ezért most drasztikus lépésre készül a jelenlegi 1000 schillingesek visszavonásával.
Az ország jegybankjának kormányzója szerint, az 1000 schillinges sajnálatos módon, rendkívül kedvelt az ügyeskedők és a hamisítók körében, jóval Kenya határain túl is használják azt, nem mindig tisztességes módon. Ez a bankjegy - fogalmazott a kormányzó - "Kelet-Afrikában egyenlő a dollárral."
A bankjegyeket most rohamtempóban vonják vissza, amivel párhuzamosan terítik az új sorozatot. A jegybank tájékoztatása szerint az 5 millió schilling alatti összeg cseréjét a kereskedelmi bankokban is el lehet végezni, az efölötti összegek beváltása az új bankjegyekre viszont a központi bank felé bejelentési kötelezettséggel bír, és előzetes engedélyhez kötött.
A jegybank szerint az októberig hátralévő négy hónap elegendő lesz az országos bankjegycserére.
Van azonban még egy körülmény, ami az erőltetett tempó mellett, borzolja a kenyaiak kedélyét a bankjegycsere ügyében.
Ez pedig az új változaton látható kép, amely Kenya első elnökét, a mostani elnök apját, Jomo Kenyattát ábrázolja, akinek nagy szerepe volt az ország függetlenségének kivívásában, és számos állampolgár körében alakja szinte kultikus népszerűségnek örvend.
Ezt a választást azonban sokan aggályosnak tartják, már csak azért is, mert a döntés ellentmond a 2010-es alkotmány egyik rendelkezésének. Ennek értelmében, sem bankjegyeken, sem pénzérméken nem lehet személyeket megjeleníteni grafikai elemként.
A kenyai pénzeknek eszerint elsősorban az ország vadvilágából, vagy például emblematikus épületeiből kellene merítenie motívumait.
Egyes ottani aktivisták bíróságon próbálták megváltoztatni a döntést, ez azonban nem sikerült. A kenyai vezetés kitart a bankjegycsere jelenlegi forgatókönyve mellett, azt állítva, sok száz millió schilling van most úgy forgalomban, hogy illegális ügyletekhez, bűnbandák tevékenységéhez köthető. A jegybank még a környező országok bankjait is arra kéri az 1000 schillinges cseréje kapcsán, hogy a jövőben ne fogadják el a bevont mostani változatokat, mivel azokat nem lehet a továbbiakban törvényes fizetőeszköznek tekinteni.
A grafikát érintő vádakkal kapcsolatban pedig megoszlanak a vélemények a polgárok körében. Sok kenyai szerint ebből a kérdésből nem kell problémát csinálni, hiszen a legmagasabb értékű címleten való szereplése a volt elnöknek nem más, mint a tisztelet és a megbecsültség jele irányába.