Az Amazon részvényeinek árfolyama például az elmúlt tíz évben még soha nem esett a május utolsó hétfőjén tartott emlékezet napja és a szeptemberi munka ünnepe között az amerikai tőzsdén. Az USA-ban hagyományosan az emlékezet napján veszi kezdetét a nyári szezon, amely aztán a munka ünnepén (szeptember első hétfőjén) ér véget.
Miután az amerikai tőzsdeindexek 12 év óta most első alkalommal zárták mínuszban a májust, elemzők szerint az elkövetkező hónapok komoly megpróbáltatásokat hozhatnak a befektetők számára.
Ám a nyári szezonokban mindig voltak olyan papírok, amelyek évről évre rendszeresen jól teljesítettek ebben az időszakban. És a helyzet most is hasonló lehet olyan gazdasági körülmények között, amelyeket a kereskedelmi háború árnyékol be.
Ezen részvények egyike lehet a befektetési alapok kedvencének számító Apple.
A MarketWatch által az elmúlt tíz év átlagos teljesítményei alapján felállított rangsor élén ez a techóriás áll, a nyári hónapokban elért, átlagosan 13 százalékos emelkedéssel. Az elmúlt három évben legalább 7 százalékkal nőttek az Apple részvényei a nyári hónapokban, és az egyetlen év a 2015-ös volt, amikor jelentős mértékű, 14,5 százalékos veszteséget voltak kénytelenek elkönyvelni – húzzák alá a Bespoke Investment Group elemzői friss jelentésükben.
Az alábbi táblázat szerint a második helyen ebből a Cooper Cos. áll, átlagosan 12,1 százalékos emelkedéssel, harmadik az Alexion Pharmaceuticals, majd az Nvidia következik az élbolyban.
A tízes listát átlagosan 8,9 százalékos áremelkedéssel az Amazon zárja.
Ám a befektetési ház elemzői hangsúlyozzák, hogy a csomagküldő óriás ugyan nem tűnik olyan erősnek, mint az Apple vagy az Nvidia, viszont stabilabb teljesítményt nyújt azoknál, hiszen az elmúlt tíz évben egyetlen alkalommal sem esett a nyári szezonban az árfolyama.
Mike Wilson, a Morgan Stanley vezető értékpapír-piaci stratégája ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy
a kockázatok a piacokon jóval nagyobbak annál, mint amire sokan az elmúlt napokban, hetekben publikált gazdasági adatok alapján következtetnek, azok ugyanis még nem tükrözik az eszkalálódó kereskedelmi háború negatív hatásait.
Ezt sok befektető még nem veszi tudomásul. Wilson, aki egyébként még a bikapiacok idején is elég pesszimista véleményeket szokott megfogalmazni, azt is kiemeli, hogy a tőzsdéket még az sem mentheti meg, ha jókora pozitív fordulat következik be az USA és Kína közötti kereskedelmi háborúban. Ráadásul a két gazdasági nagyhatalom közötti viszály megoldása most távolabbinak tűnik, mint valaha.