Új szabályok szerint működhetnek a jövőben a skót lazacfarmok, miután az illetékes hatóság jóváhagyta a méretbeli korlátozásuk megszüntetését. Ugyanakkor azt is előirányozta, hogy a gazdálkodók a partoktól némileg távolabb, mélyebb vizekbe telepítsék az új tenyészeteket.
Ez utóbbinak nagy jelentősége van az étkezési célú felhasználásra tenyészetett lazacoknál. A szakértői állásfoglalások szerint ugyanis a mélyebb vízrétegekben a káros anyagok - a vízbe a folyókból bejutó gyógyszermaradékok, a sok problémát okozó vízitetvek, és a többi szennyeződés - sokkal rövidebb ideig vannak jelen, azokat a mélyebb áramlatok hamarabb szétterítik, mint a felszíni rétegekben. Ezért Skócia megengedte a halgazdálkodóknak azt, hogy mesterséges, belföldi tenyészeteiket is újra a tengerbe helyezzék, feltéve, ha szigorúan betartják a tartási körülményekre vonatkozó sajátosságokat. Ezeket a hatóság a továbbiakban kiemelten ellenőrzi.
Jelenleg az egyes halgazdálkodásokban legfeljebb 2500 tonna halat tarthatnak.
A továbbiakban ez a korlát megszűnik, nem lesz erre vonatkozó felső határ. A döntést vélhetően az is elősegítette, hogy tavaly a skót halászok fogta vadlazacok száma 70 éves mélységbe zuhant. Márpedig Skócia gazdaságában egyre nagyobb jelentősége van a halnak, és a cél az, hogy 2030-ra az ország a jelenlegi duplájára, 400 ezer tonnára növelje a lazacszállítás mennyiségét,
A skót lazactenyésztés a háttérben egyébként főként norvég nagyvállalatok kezében van, ezeket jelenleg is vizsgálják az európai uniós hatóságok azért, mert felmerült velük kapcsolatban az árkartellezés gyanúja.
A nemrég kiadott jelentés szerint a skót lazacgazdálkodás farmjainak 2018-ban 1 milliárd fontot (kb. 365 milliárd forint) meghaladó bevételük volt tavaly.
A kapcsolódó elemzések szerint a haltenyészetek közvetlenül és közvetve, összesen 2 milliárd fonttal (kb. 730 milliárd forint) járultak hozzá 2018-ban a skót gazdasági teljesítményhez.
A szektor 2300 munkavállalót foglalkoztat, akik átlagosan 34 ezer fontot keresnek egy év alatt. Ez jelenleg a skót nemzeti átlagkeresetnél 16 százalékkal magasabb.